Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Erdogan w ostrych słowach o Izraelu „duch Hitlera ponownie pojawił się w tym rasistowskim państwie”

24.07.2018
erdogan-vs-netanjahu-24072018
Prezydent Erdogan w ostrych słowach o Izraelu „duch Hitlera ponownie pojawił się w tym rasistowskim państwie”

Prezydent Turcji publicznie skrytykował izraelską ustawę o Izraelu, jako państwie narodowym narodu żydowskiego. „Jesteście najbardziej syjonistycznym, rasistowskim i faszystowskim krajem” - mówił w Ankarze Erdogan.

Izrael nie posiada jednolitej konstytucji. Zamiast niej funkcjonuje szereg ustaw zasadniczych tzw. chukej ha-jesod, które określają najważniejsze kwestie związane z ustrojem państwa. W czwartek przyjęto ustawę chukej ha-jesod nr 16, promowaną m.in. przez premiera Benjamina Netanjahu.

Akt prawny wzbudził spore kontrowersje poza krajem. Wszystko przez kontrowersyjne zapisy, które pozbywają język arabski rangi języka urzędowego, podczas gdy 1/5 populacji Izraela stanowi właśnie ludność arabska. Co więcej ustawa zapewnia narodowi żydowskiemu wyłącznie prawo do realizacji samostanowienia narodowego, a osiedla znajdujące się na palestyńskich ziemiach jako „wartość narodową państwa Izrael”. 

Politycy UE wyrażają obawy, że nowe przepisy mogą poważnie zaszkodzić dążeniem do pokojowych negocjacji pomiędzy Izraelem, a Palestyną. Jeszcze ostrzej wypowiedział się prezydent Turcji, który uznał izraelskie państwo za „najbardziej syjonistyczne, rasistowskie i faszystowskie”.

-Duch Hitlera ponownie pojawił się w Izraelu – skomentował Erdogan. Tym samym przywódca tureckiego państwa poparł poglądy Palestyńczyków oraz arabskich przeciwników Netanjahu, uznających nowe prawo „początek faszyzmu i apartheidu, kończący demokracje w tym kraju”.

JD/ Daily Star/ Gazeta Prawna

Warto poczytać

 1. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 2. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 3. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 4. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 5. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 6. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 7. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook