Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

25.03.2017

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udają się w niedzielę z wizytą oficjalną do Słowenii. Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

Prezydenci Duda i Pahor wydadzą wspólne oświadczenie nt. przyszłości UE.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski zaznaczył w rozmowie z PAP, że ważnym politycznym aspektem wizyty prezydenta w Słowenii będzie współpraca w ramach Trójmorza, czyli krajów położonych nad Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. 

Prezydent Duda zabiega o zacieśnienie relacji regionalnych w tym formacie, a Słowenia jest - jak zaznaczył Szczerski - ważnym nadadriatyckim partnerem tego trójkąta. "Rozmowy z prezydentem Pahorem będą dotyczyły politycznej współpracy w ramach trójmorskiego trójkata, ale także przyszłości Unii Europejskiej.

Prezydenci planują wydać wspólne oświadczenie dotyczące przyszłości Unii" - powiedział. Zaznaczył, że dzień wcześniej w sobotę w Rzymie odbędzie się szczyt UE, podczas którego przywódcy UE także będą rozmawiali o przyszłości Unii. "Chodzi nam o to, żeby pokazać wkład środkowej Europy w jedność europejską, żeby poprzez lepszą współpracę w tym regionie pokazać, że możemy być istotnym budulcem europejskiej przestrzeni jedności i wolności. Obaj prezydenci będą o tym także rozmawiać" - powiedział prezydencki minister. W ramach spotkań politycznych - mówił Szczerski - istotna będzie także rozmowa trójstronna prezydentów Dudy i Pahora z przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny. 

"Rozmowa dotyczyć będzie przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa na Bałkanach, przyszłości samego państwa Bośni i Hercegowiny, które jest kluczowym elementem w stabilności całego regionu" - powiedział prezydencki minister. 

Podkreślił, że Bośnia i Hercegowina to kraj ważny dla stabilności w całej Europie "także w kontekście kryzysu imigracyjnego i przecinających się różnych geopolitycznych osi". Szczerski zaznaczył, że wizyta prezydenta Dudy w Słowenii będzie miała także wymiar gospodarczy. Z udziałem prezydentów odbędzie się Forum Inwestycyjne Polsko-Słoweńskie.

"Obaj prezydenci będą zachęcali do kooperacji inwestycyjnej polsko-słoweńskiej. Słowenia jest ważnym partnerem gospodarczym Polski. Obroty handlowe ze Słowenią są większe niż ze wszystkimi pozostałymi krajami byłej Jugosławii" - zaznaczył Szczerski.

Prezydencki minister dodał, że Duda i Pahor odsłonią także "Ławkę przyjaźni polsko-słoweńskiej" w Celje. "Miejsce zostało wybrane nie przez przypadek, bo to właśnie z Zamku w Celje przyjechała do Polski druga żona Władysława Jagiełły, Anna z rodu Piastów" - powiedział. 

Wizyta prezydenta Dudy w Słowenii rozpocznie się od spotkania w niedzielę na Zamku Strmol z prezydentem Republiki Słowenii i przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny Mladenem Ivaniciem. Po spotkaniu zaplanowane są oświadczenia dla mediów Dudy, Pahora i Ivanicia. Następnie w Muzeum Regionalnym w Celje prezydenci Duda i Pahor wpiszą się do historycznej księgi pamiątkowej. Wizyta oficjalna rozpocznie się w poniedziałek w Lublanie od ceremonii powitania na Placu Kongresowym prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy przez prezydenta Republiki Słowenii Boruta Pahora i Tanję Peciar.

Następnie w Pałacu Prezydenckim odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów, po których Duda i Pahor spotkają się z mediami. Następnie prezydent Duda spotka się z premierem Słowenii Miro Cerarem. Odbędzie się też spotkanie prezydenta z przewodniczącym Parlamentu Republiki Słowenii Milanem Brglezem. Na zakończenie wizyty prezydenci Polski i Słowenii zamkną Polsko-Słoweńskie Forum Inwestycyjne.

[fot.PAP/Grzegorz Michałowski]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 2. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 3. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 4. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 5. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 6. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 7. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook