Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko nie żyje lub jest ciężko chory? Dowodem ten film!

06.08.2018
1270lukaszenkopogibl
Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko nie żyje lub jest ciężko chory? Dowodem ten film!

Od kilku dni białoruskie media zastanawiają się, czy Aleksandr Łukaszenko dalej jest ich prezydentem. Mówi się, że „Baćka”, jak familiarnie określają go dziennikarze, przeszedł ciężki wylew i jest w stanie agonalnym czy wręcz już nie żyje. Choć przedstawiciele prezydenta zdecydowanie zaprzeczają tym pogłoskom, a głos w sprawie postanowił zabrać sam zainteresowany, spekulacje nie ustają.

Według rosyjskojęzycznych mediów Łukaszenko miał przejść ciężki wylew pod koniec lipca  2018 roku. W związku z tym zostały odwołane zaplanowane wcześniej spotkania i jego „wizyty gospodarskie”. Prezydent po kilku dniach choroby miał umrzeć w szpitalu. Stronnicy Łukaszenki mieli nie chcieć informować społeczeństwa o śmierci prezydenta zarówno z obawy o swoją niepewną  pozycję, jak i w trosce o bezpieczeństwo Białorusi. Dowodem na wiarygodność tych pogłosek miał być film wyemitowany przez państwową telewizję, na którym Łukaszenko oficjalnie spotyka się z jednym z przedstawicieli administracji. Według dziennikarzy, jak czytamy w komentarzach, zapewne inspirowanych przez Rosję lub wrogów Białorusi, film był pomontowany i zawierał sceny ze wcześniejszych wystąpień. Media zwracały uwagę na rzeczy na blacie biurka Łukaszenki, które zmieniały swoje położenie, a szczególną uwagę przykuły ołówki i pióra.

Faktycznie, w sekretarzyku następują spore zmiany i gołym okiem widać pracę montażysty. Jednak ciężko powiedzieć, że nagranie ma ukryć faktyczny stan zdrowia prezydenta. Raczej chodzi o to, że w pierwotnej wersji na okazałym biurku w bardzo stylowym gabinecie znalazły się zwykłe liche ołówki. W kolejnej, dogranej scence, ołówki zastąpiono eleganckimi piórami, co bardziej licuje z powagą i majestatem urzędu. I to chyba koniec sekretu.

Zresztą do sprawy swojej rzekomej śmierci odniósł się sam zainteresowany. Prezydent w końcu pojawił się publicznie na dożynkach i zapewnił, że to on we własnej osobie, a nie żaden sobowtór. Zaproponował nawet, że można go dotknąć i samemu ocenić.

Choć cała sprawa z pozoru wydaje się śmieszna i kuriozalna nie należy odrzucać, że była to sprawnie przygotowana mistyfikacja. Z jednej strony być może Łukaszenko postanowił sprawdzić lojalność swoich podwładnych i kolegów? Istnieje również obawa, że cała akcja mogła być przygotowana przez wywiad rosyjski, który próbuje przetestować scenariusz zastąpienia Łukaszenki kimś bardziej sterowalnym, czy wręcz siłowym zajęciem Białorusi. Od dawna mówi się, że relacje na linii Mińsk-Moskwa są w ostatnim czasie bardzo napięte, a Putin ma już dość sprytnego lawirowania Łukaszenki między nim, a Zachodem.

Jeżeli przyjmiemy tą drugą opcję, to można spodziewać się, że w najbliższym czasie plotki na temat kondycji prezydenta Białorusi nie tylko nie ustaną, a spekulacje o jego śmierci, bądź chorobie będą jeszcze częstsze.

PF


Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 4. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 5. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 6. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook