Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Szydło rozmawia z premierem Albanii

09.12.2016

Spotkanie premier Beaty Szydło z premierem Albanii Edim Ramą rozpoczęło się w piątek w Tiranie. W trakcie wizyty szefowej polskiego rządu dojdzie m.in. do zawarcia dwóch umów o współpracy gospodarczej. Szydło weźmie też udział w polsko-albańskim forum ekonomicznym.

Szefowa polskiego rządu będzie także rozmawiać w Tiranie z prezydentem Albanii Bujarem Nishanim. Spotkanie premierów rozpoczęło się po godz. 10.30, później zaplanowany jest obiad roboczy i oświadczenia dla mediów. 


"Wizyta w Albanii organizowana jest na zaproszenie strony albańskiej i ma charakter roboczy" - poinformował PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek. 

"Biorąc pod uwagę, że ostatnia wizyta dwustronna miała miejsce w 2004 roku, dzisiejsze spotkanie może być dobrą okazją do ożywienia polsko-albańskich relacji, zwłaszcza w sferze gospodarczej i kulturalnej" - powiedział. 

Jak dodał rzecznik, wraz z premier do Albanii udają się "liczni przedstawiciele polskiego przemysłu, którzy wezmą udział w Polsko-Albańskim Forum Ekonomicznym". W trakcie wizyty ma dojść do podpisania: umowy o współpracy pomiędzy Związkiem Izb Handlu i Przemysłu Albanii a polską Krajową Izbą Gospodarczą oraz porozumienia inicjującego kooperację pomiędzy Albańską Agencją Rozwoju Inwestycji a Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. 

Ponadto Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP podpisze z Ministerstwem Kultury Republiki Albanii program współpracy na lata 2016-2019. Rzecznik rządu powiedział, że wizyta w Albanii jest doskonałą okazją do promocji polskiej gospodarki i polskich produktów w tym kraju. 

Zwrócił również uwagę, że konieczny jest pogłębiony dialog polityczny ze względu na fakt, że Albania jest jedynym członkiem NATO w regionie Bałkanów Zachodnich.

wkt/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook