Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Szydło przybyła do Tallina na unijny szczyt

28.09.2017

Premier Beata Szydło w czwartek wieczorem przybyła do Tallina na unijny szczyt poświęcony cyfryzacji. Przywódcy mają rozmawiać o utrzymaniu Europy na czele zmian technologicznych. Polska chciałaby, by swobodny przepływ danych stał się piątą swobodą wspólnego rynku.

Spotkanie przywódców państw i rządów rozpocznie się w czwartek od kolacji, podczas której politycy będą rozmawiać o najważniejszych wyzwaniach, jakie stoją przed UE. Według rzecznika rządu Rafała Bochenka w trakcie spotkania poruszone zostaną kwestie polityki migracyjnej, Brexitu, wspólnego rynku i bezpieczeństwa.

W piątek przywódcy omówią możliwości technologicznego rozwoju Europy. Prezydencji estońskiej, która jest gospodarzem spotkania, zależy na tym, by szczyt cyfrowy stał się "platformą do uruchomienia dyskusji na wysokim szczeblu ws. przyszłych planów dotyczących innowacji cyfrowych". Celem ma być utrzymanie Europy na czele technologicznych zmian.

Polski rząd również opowiada się za ambitnymi rozwiązaniami w kwestii jednolitego rynku cyfrowego. "Polska była inicjatorem już dwóch wspólnych listów w sprawie cyfryzacji na forum UE. Za sprawą Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju mamy jedną z najbardziej ambitnych strategii krajowych" - powiedział PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

"Chcielibyśmy, aby szczyt cyfrowy dał impuls do działań legislacyjnych, które zrealizują założenia jednolitego rynku cyfrowego" - dodał.

Jak mówił, "potrzebujemy rozsądnego kompromisu w sprawie opodatkowania platform cyfrowych i regulacji, także z zakresu pomocy publicznej, które pomogą rozwijać infrastrukturę cyfrową 5G".

"Potrzebujmy jasnych regulacji w zakresie autorskich praw pokrewnych. Potrzebujemy europejskich rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa i retencji danych" - podkreślił wiceszef MSZ.

Dodał, że naczelnym systemowym postulatem Polski jest oparcie budowy rynku cyfrowego UE o zasadę swobody przepływu danych. "To powinna być piąta swoboda wspólnego rynku" - uważa Szymański.

Rzecznik rządu powiedział PAP, że w opinii polskiego rządu szczyty cyfrowe powinny być organizowane systematycznie w celu jak najszybszego dokończenia budowy jednolitego rynku cyfrowego, co ma prowadzić do wzmocnienia konkurencyjności unijnej gospodarki.

W programie szczytu przewidziane są dwie sesje: "Przyszłość rządów i bezpieczeństwo" dotycząca przyszłej roli rządów w sprawach związanych z bezpieczeństwem i polityką przemysłową oraz "Przyszłość gospodarki i społeczeństwa" na temat wdrożenia infrastruktury 5G jako standardu łączności ruchomej.

Z Tallina Mateusz Roszak (PAP)

fot. PAP/Marcin Obara

Warto poczytać

 1. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 2. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 3. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 4. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 5. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 6. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 7. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 8. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook