Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Hiszpanii oskarża Grecję

27.04.2015

Zdaniem Mariano Rajoya, niestabilność polityczna i sytuacja w Grecji negatywnie wpływają na sytuację Hiszpanii.


Konserwatywny premier Hiszpanii Mariano Rajoy oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Madrycie, że ożywieniu gospodarczemu w kraju szkodzą niestabilność polityczna, a także sytuacja w zadłużonej Grecji.

"W tym momencie za wrogów ożywienia w Hiszpanii uważam niestabilność polityczną, a następnie Grecję" - powiedział Rajoy na miesiąc przed wyborami lokalnymi i regionalnymi. Dodał, że w tym roku, jak również w przyszłym, wzrost gospodarczy w Hiszpanii ma wynieść 2,9 proc. Stworzonych ma zostać pół miliona miejsc pracy.

Premier przypomniał, że Grecja w zamian za środki z UE miała spełnić swe zobowiązania dotyczące m.in. zmniejszenia deficytu i długu publicznego oraz reform strukturalnych. "Sprawy nie miały się źle. Następnie zmienił się grecki rząd. Nowy rząd podjął decyzję, by powiedzieć, że nie zaakceptuje niczego, co będzie mu mówiła Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy" - powiedział Rajoy. "Ale to są jej (Grecji) wierzyciele i jeśli się niczego nie akceptuje, to ryzykuje się tym, że nie otrzyma się finansowania" - dodał.

Dla Hiszpanii "kluczem jest wzrost i zatrudnienie. Aby to mieć, trzeba robić to, co robią wszyscy: wprowadzać konsolidacja budżetową, reformy strukturalne itp." - powiedział Rajoy.

Szef rządu jest przekonany, że najlepszym scenariuszem dla "Greków, Europejczyków, Hiszpanów" jest to, by "Grecja pozostała tam, gdzie jest (w strefie euro) i by szanowała swe zobowiązania". "Możemy to wynegocjować (...) i osiągnąć dobre rezultaty" - ocenił. "Hiszpania jest krajem, który ma największy interes w tym, by sprawy Grecji potoczyły się dobrze" - podkreślił Rajoy.

W poniedziałek mają zostać wznowione negocjacje rządu Grecji z wierzycielami - poinformowało w niedzielę źródło w Atenach. Grecja jest zdana na zagraniczną pomoc finansową od 2010 roku, czyli odkąd utraciła możliwość pozyskiwania środków na rynkach i stanęła na krawędzi bankructwa. Od tego czasu drastyczne cięcia wydatków budżetowych, recesja i wysokie podatki doprowadziły do spadku dochodów Greków o jedną trzecią. Bezrobocie sięgnęło 26 proc. Ciągnący się od lutego impas w renegocjacji długu znów grozi niewypłacalnością Grecji, której brakuje pieniędzy na obsługę długu zagranicznego.

mly/PAP

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook