Jedynie prawda jest ciekawa


Premier Francji ostrzega przed zamachami

16.11.2015

Francja i Europa muszą przygotować się na kolejne zamachy - ostrzegł w poniedziałek francuski premier Manuel Valls. Dodał, że po piątkowych atakach w Paryżu francuska policja przeszukała ponad 150 mieszkań osób ze środowisk islamistycznych we Francji.

Według źródła bliskiego śledztwu, na które powołuje się agencja AFP, w jednym z mieszkań w Lyonie znaleziono broń, w tym wyrzutnię rakietową, kamizelki kuloodporne, kilka pistoletów i karabin Kałasznikowa. Zatrzymano pięć osób.

"Będziemy musieli długo żyć z tym zagrożeniem", "trzeba się na to przygotować" - powiedział szef rządu w radiu RTL. Stwierdził, że "w najbliższych dniach lub tygodniach" terroryści mogą znowu uderzyć we Francji lub w innych państwach europejskich.


"Wiemy, że przygotowywane są operacje nie tylko przeciwko Francji, ale też przeciwko innym krajom europejskim" - oświadczył Valls.

Piątkowe zamachy na Stade de France, w barach i w sali koncertowej, w wyniku których zginęło co najmniej 129 osób, a ponad 350 zostało rannych, zostały "zorganizowane i zaplanowane w Syrii" - dodał. Usprawiedliwiał w ten sposób silne francuskie bombardowania w nieformalnej stolicy Państwa Islamskiego (IS) w mieście Rakka na północy Syrii. Od niedzieli francuskie samoloty zrzuciły tam 20 bomb.


"Tę wojnę przeciwko Daesz (arabski akronim IS) trzeba prowadzić głównie w Syrii i Iraku" - zaznaczył, dodając, że dżihadyści działają też w Libii. "To będzie długa i trudna wojna" - ocenił.


Premier zaapelował do Francuzów o wielką ostrożność. "Ten akt wojny, ta nowa wojna (...) zobowiązuje nas do pewnej postawy, do mobilizacji, do wzmożonej czujności, do wielkiego opanowania i do zachowania zimnej krwi" - podkreślił.


"Daesz nie może wygrać z nami tej wojny. Tej organizacji terrorystycznej zależy na tym, by nas osłabić, podzielić, by sprawić, że Francuzi zaczną się od siebie odwracać" - uznał. Zdaniem premiera teraz bardziej niż kiedykolwiek Francuzi muszą pozostać zjednoczeni.


Valls powiedział też, że francuski wywiad od lata zapobiegł pięciu zamachom.

Jak dodał, po piątkowych atakach francuska policja przeszukała ponad 150 mieszkań osób ze środowisk islamistycznych we Francji.

"Wykorzystujemy możliwości prawne wynikające ze stanu wyjątkowego, by przesłuchać ludzi, którzy są częścią radykalnego ruchu dżihadystycznego (...) i wszystkich, którzy są orędownikami nienawiści do republiki" - oświadczył szef rządu w radiu RTL.

Reuters dowiedział się od źródeł policyjnych, że tylko w nocy z niedzieli na poniedziałek siły bezpieczeństwa przeszukały co najmniej 110 domów w całym kraju. Jedna z tych rewizji, w Bobigny na przedmieściach Paryża, była częścią śledztwa w sprawie piątkowych ataków.


Francuskie media podają, że policja przeszukała też domy w Tuluzie i Grenoble.

AM/PAP

[Fot. PAP/EPA/GUILLAUME HORCAJUELO]

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 8. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook