Jedynie prawda jest ciekawa


Prawybory we Francji w obawie przed Le Pen

15.11.2016

We Francji po raz pierwszy dwie najważniejsze partie organizują prawybory. Służy to tak naprawdę wyłonieniu kandydatów, którzy mogą pokonać w wyborach prezydenckich w 2017 r. szefową skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen – pisze "Economist".

We Francji po raz pierwszy dwie najważniejsze partie organizują prawybory. Służy to tak naprawdę wyłonieniu kandydatów, którzy mogą pokonać w wyborach prezydenckich w 2017 r. szefową skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen – pisze "Economist". 

Francuzi nie organizowali wcześniej prawyborów, a teraz urządzają je w stylu amerykańskim, z wielkimi fanfarami. Oficjalnie ma to przedstawić zarówno rządzących socjalistów, jak i opozycyjnych Republikanów, jako ugrupowania "bardziej nowoczesne, otwarte, transparentne i rzetelne" – pisze brytyjski tygodnik. 

"W rzeczywistości jednak inny czynnik tłumaczy ten entuzjazm" - to zagrożenie, jakie stanowi Marine Le Pen. "Liderka ultranacjonalistów z Frontu Narodowego" jest przyczyną tej zmiany – wyjaśnia "Economist". 

Dawniej partie głównego nurtu mogły sobie pozwolić na to, by wykorzystać pierwszą turę wyborów prezydenckich do "przefiltrowania swoich kandydatów" i wyłonienia tego, który w drugiej rundzie zmierzy się z konkurentem. Teraz jednak sondaże wskazują na to, że Le Pen przejdzie z pewnością do drugiej tury wyborów, które odbędą się w kwietniu 2017 roku. "Żadna partia nie może teraz podejmować ryzyka, wystawiając więcej niż jednego kandydata" - pisze tygodnik. 

"Sezon prawyborów zmienia się (...) w pierwszą rundę wyborów prezydenckich, które wyłaniają kandydata, który ma największe szanse pokonać Le Pen" - konstatuje "Economist". 

Na razie najlepiej rokuje ewidentny faworyt Republikanów, były premier i polityk ciążący ku centrum, Alain Juppe; gdyby to on zmierzył się w drugiej turze z Le Pen, zyskałby 62 proc. głosów przeciw 32 proc. oddanych na liderkę FN. 

Były prezydent Nicolas Sarkozy, który również ubiega się o nominację Republikanów, lecz zabiega o elektorat skrajnej prawicy, zdobyłby w drugiej turze wyborów 58 proc. głosów, a Le Pen dostałaby w takim układzie 42 proc. głosów. 

Szefowa FN powiedziała ostatnio w wywiadzie dla BBC, że zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA sprawiło, że wybór jej samej na prezydenta Francji w 2017 roku stał się bardziej prawdopodobny. 

Podobnie ocenia sytuację "Economist", zwracając uwagę, że przed amerykańskimi wyborami takie wyniki sondaży, jakimi mogą się pochwalić Juppe i Sarkozy, wyglądałyby przekonująco i stwarzały wrażenie, że Le Pen nie może wygrać. "Teraz nie jest to takie pewne" - konkluduje tygodnik. 


ak/PAP 

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 7. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook