Jedynie prawda jest ciekawa


Pożegnalna wizyta Obamy w Niemczech

17.11.2016

Prezydent USA Barack Obama rozpoczął w czwartek oficjalną część pożegnalnej wizyty w Niemczech. Kanclerz Angela Merkel przywitała go po południu przed urzędem kanclerskim w Berlinie. Przywódcy mają rozmawiać o Rosji, Ukrainie i terroryzmie.

Tematem zaplanowanej na półtorej godziny rozmowy będzie też - zdaniem strony niemieckiej – sytuacja w USA po zwycięstwie w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa i jej wpływ na relacje z Europą. Wypowiedzi Trumpa podczas kampanii wyborczej dotyczące NATO, umowy o wolnym handlu z Unią Europejską czy imigracji wywołały zaniepokojenie w Niemczech i innych krajach UE. 

W wywiadzie dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD Obama powiedział, że Niemcy powinni traktować Merkel z estymą. "(Merkel) jest symbolem wielkiej wiarygodności" - podkreślił prezydent USA. Wywiad zostanie wyemitowany wieczorem; jego fragment ARD pokazała w serwisie informacyjnym. 

Dla Waszyngtonu Berlin był najważniejszym sojusznikiem w Europie. Obama scedował na Niemcy m.in. kwestie związane z kryzysem na Ukrainie i kontaktami w tym zakresie z Moskwą. 

Obama przyleciał do stolicy Niemiec prosto z Aten w środę wieczorem. W hotelu Adlon przy Bramie Brandenburskiej, gdzie zamieszkał na czas pobytu w Berlinie, spotkał się na nieplanowanej wcześniej kolacji z Merkel. Rozmowa w cztery oczy trwała trzy godziny. Nawet najbliżsi doradcy musieli czekać w drugim pokoju - poinformowała ARD. Żadna ze stron nie ujawniła tematów rozmowy. 

Wizyta Obamy przebiega bez incydentów - informuje policja. Bezpieczeństwa prezydenta i porządku w mieście strzeże 2,4 tys. funkcjonariuszy policji i innych służb. 

We wspólnie napisanym artykule, który ukazał się w czwartek w tygodniku "Wirtschaftswoche", Merkel i Obama opowiedzieli się za podpisaniem umowy o wolnym handlu UE-USA i za umową o ochronie klimatu, a także za utrzymaniem silnego NATO. 

Agencja dpa, komentując wizytę Obamy, pisze: "USA pozostaną ważnym partnerem Niemiec, jednak z przymiotnika +najważniejszy+ Merkel będzie musiała zrezygnować. Republika Federalna Niemiec musi zatroszczyć się o siebie, musi stać się bardziej niezależna, być może bardziej dorosła. To pożegnanie z Ameryką jako starszym bratem". 

Merkel zapowiedziała, że spotka się z następcą Obamy - Trumpem - najpóźniej w lipcu przyszłego roku, podczas szczytu G20 w Niemczech. Byłoby niedobrze, gdyby obydwoje przywódcy rzeczywiście czekali tak długo na pierwszy bezpośredni kontakt - ostrzega dpa. 

W piątek Obama i Merkel spotkają się w Berlinie z prezydentem Francji Francois Hollandem oraz premierami Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch - Theresą May, Mariano Rajoyem i Matteo Renzim.


ak/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook