Jedynie prawda jest ciekawa


Porzucenie Kurdów zaszkodzi wiarygodności USA. Poważny dług USA

17.10.2017
kurds17102017
Porzucenie Kurdów zaszkodzi wiarygodności USA. Poważny dług USA

- USA mają dług wobec Kurdów, swych wiernych sojuszników w Iraku, a porzucenie ich w obliczu porażki w Kirkuku zaszkodziłoby wiarygodności Ameryki i zmniejszyłoby jej zdolność do werbowania sojuszników przeciwko Iranowi - pisze "Wall Street Journal".

W artykule redakcyjnym "WSJ" ocenia też, że porażka Kurdów w Kirkuku, na północy Iraku, to zwycięstwo Iranu.

Jak pisze "WSJ", główną doktryną tworzonej nadal polityki zagranicznej prezydenta USA Donald Trumpa jest próba odbudowywania relacji z sojusznikami Ameryki. "To zobowiązanie jest teraz poddawane próbie w północnym Iraku" - dodaje.

W poniedziałek iracka armia, przy wsparciu irańskich sił, rozpoczęła ofensywę na Kurdów w Kirkuku. "W całej niedawnej historii USA w Iraku nie mieliśmy sojusznika, na którym moglibyśmy bardziej polegać niż na irackich Kurdach i ich siłach bojowych, oddziałach Peszmergi" - czytamy.Dotychczas administracja Trumpa powiedziała niewiele na temat ataku na Kurdów. Według gazety, jeśli USA pozwolą, aby jeden z jej najbardziej widocznych sojuszników został pokonany na Bliskim Wschodzie, to inni sojusznicy w regionie zauważą to i zaczną od nowa kalkulować swoje stosunki z władzami w Waszyngtonie.

Gazeta przyznaje, że iraccy Kurdowie przyczynili się do obecnej sytuacji. Prezydent Regionu Kurdystanu Masud Barzani przeprowadził w ub. miesiącu "niepotrzebne" referendum niepodległościowe mimo nacisków ze strony USA, by tego nie robił, a głosowanie dało rządowi w Bagdadzie pretekst, by zagrać nacjonalistyczną kartą i odebrać Kirkuk - wyjaśnia "WSJ".

Przypomina, że wieloetniczny Kirkuk leży na południe od autonomicznego Regionu Kurdystanu, który graniczy z Iranem i Turcją. Region Kirkuku ma bogate zasoby ropy i gazu. Kurdowie przejęli kontrolę nad Kirkukiem w 2014 roku, gdy iracka armia uciekła stamtąd pod naporem Państwa Islamskiego. W czerwcu 2014 roku dżihadyści zajęli Mosul.

"Po opuszczeniu regionu przez irackie siły peszmergowie stali się głównym powodem, dla którego IS nigdy nie było w stanie skonsolidować kontroli nad północnym Irakiem. Zapewne Kurdowie, wspierani z powietrza przez USA, uratowali Irak, dając premierowi tego kraju Hajdarowi al-Abadiemu czas na odbudowanie armii tak, by z pomocą oddziałów Peszmergi była ona w stanie wypędzić IS z głównych miast Iraku" - uważa "WSJ".

Po odbiciu Mosulu z rąk IS Abadi teraz chce wypchnąć Kurdów do ich ojczyzny na północy Iraku. Dziennik zwraca jednak uwagę na strategiczne szczegóły ataku na Kurdów i wyjaśnia, że "iracka ofensywa obejmuje Iran". "WSJ" cytuje waszyngtoński Instytut Badań nad Wojną, który twierdzi, że w ub. tygodniu w kierunku Kirkuku przesunęły się wspieranie przez Iran bojówki i 9. iracka dywizja zbrojna, które miały wspierać iracką armię.

Jak dodaje, szyicki Iran wywiera nieustanną presję na rząd Abadiego w Bagdadzie, by zjednoczyć się przeciwko interesom sunnickiej ludności Iraku na północy i zachodzie. Dlatego po sukcesach Iraku w walkach z IS Iran najpewniej zachęca Irakijczyków, by wyparli Kurdów z Kirkuku.

Według "WSJ" należy zwrócić uwagę na to, że ofensywa następuje         kilka dni po oświadczeniu Trumpa, że według niego Teheran nie przestrzega międzynarodowego porozumienia nuklearnego. Prezydent częściowo zakładał, że Europa poprze wysiłki USA, by przeciwstawiać się programowi rakiet balistycznych Iranu i jego działaniom na Bliskim Wschodzie. "Ale do jakich wniosków dojdą Europejczycy lub nasi partnerzy na Bliskim Wschodzie, jeśli porzucimy jednego z naszych najdawniejszych sojuszników w regionie, irackich Kurdów?" - zastanawia się dziennik.

Bez wątpienia konsekwencją wycofania się USA z Iraku w 2011 roku przez administrację Barack Obamy było zmniejszenie się zdolności USA do wywierania nacisku politycznego w regionie. "Jednak porzucenie Kurdów na rzecz szyickiego iracko-irańskiego sojuszu tylko pogłębiłoby straty USA" - uważa "WSJ".

"Zanim Irak i Kurdowie pójdą na wojnę, USA mogłyby nalegać, by Irak potwierdził autonomię irackiego Kurdystanu oraz by wypracował porozumienie ws. podziału dochodów z ropy w regionie. Alternatywą dla takiej umowy dla Abadiego są zdolne do walki siły kurdyjskie, które byłyby w stanie nieustannej rebelii" - ostrzega.

"Stany Zjednoczone mają dług wobec Kurdów. Porzucenie ich teraz zniszczyłoby wiarygodność Ameryki, a szczególnie zdolność Trumpa do werbowania sojuszników przeciwko ekspansji Iranu na Bliskim Wschodzie. Atak na Kirkuk ma znaczenie" - podkreśla dziennik. (PAP)

jhp/ kar/

 

 

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook