Jedynie prawda jest ciekawa


Porządkowanie polskich grobów na Ukrainie

31.10.2016

Polscy dyplomaci i przedstawiciele organizacji polskich porządkują groby naszych rodaków na Ukrainie.

Dyplomaci i organizacje polskie na Ukrainie przed dniem Wszystkich Świętych porządkują groby Polaków w Kijowie i Charkowie, gdzie znajdują się dwie polskie nekropolie katyńskie oraz na jednym z największych cmentarzy katolickich na Ukrainie - w Żytomierzu.

Przed 1 listopada mieszkający w Kijowie Polacy uprzątnęli groby zasłużonych rodaków i żołnierzy Wojska Polskiego poległych w 1920 roku. "Pochowani są oni na najbardziej znanym cmentarzu stolicy Ukrainy, Bajkowskim" - powiedział PAP Karol Jazowski, sekretarz ds. prasowych polskiej ambasady.

W dniu Wszystkich Świętych Polacy złożą kwiaty i zapalą znicze na otwartym w 2012 r. polskim cmentarzu wojennym w Bykowni. Spoczywa tu prawie 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej, zamordowanych z rozkazu Stalina. Odwiedzą także mogiły poległych w czasie II wojny światowej
żołnierzy I Armii Wojska Polskiego w dzielnicy Kijowa Darnica.

Polscy dyplomaci upamiętnią również rodaków spoczywających na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w charkowskich Piatichatkach. Pochowanych tam jest 4,3 tys. zamordowanych przez NKWD oficerów wojska polskiego i jeńców wojennych z obozu w Starobielsku oraz z innych sowieckich więzień.

W akcji sprzątania cmentarzy w Kijowie uczestniczą jak co roku m.in. członkowie Związku Polaków na Ukrainie oraz biznesmeni z Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Przedsiębiorców na Ukrainie.

Po raz pierwszy tysiące przekazanych z Polski zniczy zapłonie na cmentarzu polskim w Żytomierzu, którym opiekują się członkowie Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie. Znajdują się tam groby znanych rodów szlacheckich, m.in. mogiły rodziców słynnego pianisty i premiera Drugiej Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Jana Paderewskiego oraz rodziny kompozytora Stanisława Moniuszki.

Szefowa żytomierskiego Związku Polaków Wiktoria Laskowska-Szczur powiedziała PAP, że w porządkowaniu cmentarza uczestniczą członkowie jej organizacji, uczniowie polskiej szkoły im. Paderewskiego, a także uczniowie szkół ukraińskich, w których wykładany jest język polski.

"Urząd Marszałkowski województwa śląskiego zakupił dla nas 3 tysiące zniczy, które po mszy świętej 2 listopada zapalimy na naszym, polskim cmentarzu w Żytomierzu oraz przekażemy prezesom polskich organizacji w mniejszych miejscowościach, by znicze zapłonęły również na grobach także i tam" - poinformowała.

Według Laskowskiej-Szczur w obwodzie żytomierskim istnieje około 15 polskich cmentarzy. "Są one często nieuporządkowane, ale staramy się o nie dbać najlepiej, jak potrafimy" - podkreśliła w rozmowie z PAP.

Z Kijowa Jarosław Junko

Warto poczytać

 1. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 2. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 3. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 4. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 5. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 6. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 7. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 8. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook