Jedynie prawda jest ciekawa


Katastrofa ekologiczna na Krymie. Rosjanie ostrzelali fabrykę chemikaliów?

06.09.2018
1270krymkatastrofa
Katastrofa ekologiczna na Krymie. Rosjanie ostrzelali fabrykę chemikaliów?

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelował o stworzenie komisji międzynarodowej, która zbada sytuację ekologiczną na zajętym przez Rosję Krymie w związku z doniesieniami o katastrofie w fabryce chemicznej na północy półwyspu.

"Konieczne jest powołanie komisji międzynarodowej i wstrzymanie katastrofy ekologicznej, która ma bezpośredni wpływ na Ukrainę, ma miejsce na okupowanych terytoriach. Należy też ustalić jej przyczyny" - oświadczył na zwołanym w czwartek posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

Poroszenko zwrócił się do rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana, by przygotowano miejsca w sanatoriach dla dzieci z Armianska, gdzie znajduje się fabryka będąca przyczyną zanieczyszczenia powietrza na Krymie. Polecił także służbom granicznym, by uprościły przekraczanie granicy z Krymem dla zorganizowanych grup dzieci.

"One powinny odczuć opiekę państwa ukraińskiego nad każdym, kto pozostał na terytoriach okupowanych" - powiedział prezydent.

Według informacji z Krymu obserwowane jest tam wysokie stężenie dwutlenku siarki w powietrzu, czego sprawcą mają być zakłady chemiczne Krymski Tytan w Armiansku, tuż przy granicy z obwodem chersońskim. Specjalizują się one w produkcji tlenku tytanu i są kontrolowane przez ukraińskiego oligarchę Dmytra Firtasza.

Mieszkańcy Armianska od 24 sierpnia narzekają w sieciach społecznościowych na lepki, rdzawy nalot, który pokrył samochody i budynki w ich mieście; mówią o przedwcześnie żółknących i opadających liściach drzew. Skarżą się także na nudności i bóle gardła.

Rosyjskie media podają, że we wtorek zakłady w Armiansku decyzją tzw. premiera Krymu Siergieja Aksjonowa zostały zamknięte na dwa tygodnie. Przerwano także zajęcia w przedszkolach i szkołach, a dzieci z matkami skierowano do sanatoriów na południu półwyspu.

W środę Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, powołując się na wywiad, że zanieczyszczenie jest wynikiem ostrzelania przez rosyjską armię zbiorników z chemikaliami. Miało do tego dojść podczas ćwiczeń.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

fot. Pixabay

Warto poczytać

 1. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 2. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook