Jedynie prawda jest ciekawa


Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

13.08.2018
1270sencow
Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

Sencow, który został aresztowany w 2014 roku po aneksji Krymu przez Rosję i skazany tam na 20 lat więzienia, od połowy maja br. prowadzi strajk głodowy.

"Trzeba działać szybko, żeby nie pozwolić umrzeć Ołehowi Sencowowi" - brzmi nagłówek w "Le Monde".

"Artyści na całym świecie doskonale wiedzą, że rosyjski prezydent (Władimir Putin) ma moc powstrzymania tej ludzkiej i demokratycznej tragedii. Na całym świecie, w świecie kina, kultury i poza nią, międzynarodowa mobilizacja musi zostać usłyszana, aby bronić tego filmowca - podkreślono w apelu. - W imię wolności artystycznej i wolności wypowiedzi ponownie wzywamy do natychmiastowego uwolnienia Ołeha Sencowa".

Apel podpisali m.in. francuscy reżyserzy: Constantin Costa-Gavras, Michel Hazanavicius, Jacques Audiard czy Cedric Klapisch, reżyserzy z Belgii Jean-Pierre Dardenne, Kanady David Cronenberg i Wielkiej Brytanii Ken Loach, a także francuski pisarz i krytyk Christophe Honore, francuska aktorka i scenarzystka Agnes Jaoui czy pochodzący z Syrii pisarz, karykaturzysta i filmowiec Riad Sattoufa.

"Rzemieślnicy obrazu i wyobraźni, filmowcy wzruszają nas i zadziwiają (...). W swoich obrazach dzielą się swymi spostrzeżeniami i inspirują nas. Sprawiają, że ich głosy, czasem dysydenckie, słychać na całym świecie (...). Różnorodność opinii, debat, sporów i dyskusji, którymi karmią się artyści, to szansa dla demokracji, wolności i postępu" - czytamy w apelu.

"Ponieważ sztuka nie zna granic, ponieważ sztuka jest uniwersalna, prawa tych, którzy ją tworzą, powinny również nie znać granic i być uniwersalne. Wolność słowa i wolność tworzenia nie powinny zatrzymać się tam, gdzie zaczyna się sprzeciw - napisano. - Jednak dzisiaj filmowiec umiera, ponieważ jest dysydentem. Zagrożony z powodu swoich idei, tak jak Wasilij Grossman, Sołżenicyn i wielu innych pod rządami komunistycznymi".

"Ołeh Sencow jest przetrzymywany w Rosji od ponad czterech lat. Jego skazanie na 20 lat przez rosyjski sąd wojskowy w procesie, który wyraźnie nie respektował prawa do obrony, jest naruszeniem prawa międzynarodowego i podstawowych zasad sprawiedliwości" - podkreślili intelektualiści i twórcy w swym apelu.

Zwrócili oni uwagę, że Sencow, "zamknięty na północy Syberii w przerażających i nieludzkich warunkach, stracił prawie 30 kilogramów od czasu rozpoczęcia strajku głodowego przed blisko trzema miesiącami". "W sytuacji, gdy jego stan zdrowia wydaje się pogarszać niebezpiecznie z dnia na dzień, musimy działać. I to musimy działać szybko" - zaznaczyli sygnatariusze apelu, wskazując, że więzienie Sencowa to "atak na wolność myśli i tworzenia".

"Niepodjęcie działania oznaczałoby, że pozwolimy Ołehowi Senowowi umrzeć. Oznaczałoby wyrzeczenie się naszych wartości i zasad, odrzucenie tego, czego bronimy i kim jesteśmy" - napisali.  

(PAP)

fot. EPA/PAP

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 8. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook