Jedynie prawda jest ciekawa


Węgrzy pamiętają o naszym wsparciu. Polsko-węgierska konferencja w miejscu bitwy z 1849 r.

09.09.2017

Polsko-węgierska konferencja poświęcona stosunkom dwustronnym odbyła się w sobotę w miejscowości Isaszeg (30 km od Budapesztu), gdzie w 1849 roku Polacy przyszli z pomocą Węgrom z starciu z Austriakami.

Podczas konferencji z okazji 45-lecia współpracy polsko-węgierskiej w Isaszeg, którą poprowadził były ambasador Węgier w Polsce Ivan Baba, mówiono m.in. o wspólnej walce o wolność podczas powstania węgierskiego z okresu Wiosny Ludów, o postaci Władysława I Świętego - urodzonego w Polsce węgierskiego króla z dynastii Arpadów, a także o historii kontaktów polsko-węgierskich w Isaszeg.

Polski ambasador Jerzy Snopek przedstawił zarys stosunków polsko-węgierskich od najwcześniejszych czasów. Historyk Istvan Kovacs, który jest autorem m.in. leksykonu biograficznego polskich uczestników walk o niepodległość Węgier w latach 1848-49, zaznaczył, że było ich aż 5 tysięcy.

"To wyjątkowe miejsce, bo podczas bitwy pod Isaszeg w 1949 r. Legion (Józefa) Wysockiego wspomógł węgierskich honwedów, przyczyniając się do ich zwycięstwa. To symboliczne wydarzenie i jest ono fundamentem tutejszej dbałości o bogatą polsko-węgierską tradycję" - podkreślił w rozmowie z PAP Baba.

Konferencja, w której wziął też udział m.in. dyrektor wydziału ds. narodowości w węgierskim Ministerstwie Zasobów Ludzkich Richard Tircsi, stanowiła jeden z elementów obchodów 45. rocznicy współpracy polsko-węgierskiej w Isaszeg.

Współpracę tę zapoczątkowało w 1972 r. umieszczenie na siedzibie urzędu gminnego oraz budynku miejscowego kościoła tablic upamiętniających gen. Józefa Wysockiego oraz Legiony Polskie. Wówczas także miejscowy historyk i założyciel muzeum w Isaszeg Zoltan Szathmary zorganizował tu po raz pierwszy Węgiersko-Polskie Dni Historyczne.

Jak podkreśliła szefowa współorganizującego obchody Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema Korinna Wesolowski, Stowarzyszenie współpracuje z muzeum w Isaszeg od 1972 r. "Muzeum od 45 lat dba o pamięć o legionistach, o bitwie i o udziale w niej Polaków" - zaznaczyła.

W ramach obchodów jeszcze przed konferencją w miejscowym muzeum otwarto wystawę poświęconą 20-leciu działalności na Węgrzech Stowarzyszenia Grupy Rekonstrukcji Historycznej Legionu Wysockiego, skupiającego m.in. osoby zainteresowane historią Polaków na Węgrzech.

Po sobotniej konferencji odbył się koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta.

Z Isaszeg Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

fot. CC3.0/Globetrotter19

Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 4. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 5. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 6. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 7. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook