Jedynie prawda jest ciekawa


Polskie koncerny chcą zbroić Ukrainę

11.10.2016

Piętnaście polskich firm z sektora zbrojeniowego uczestniczy w rozpoczętych we wtorek w Kijowie 13. międzynarodowych targach "Broń i Bezpieczeństwo", które są największym tego typu przedsięwzięciem na Ukrainie.

"Polacy już od kilku lat są najbardziej liczną reprezentacją pośród zagranicznych wystawców na tej imprezie" - powiedział PAP Bartosz Musiałowicz, szef Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy ambasadzie RP na Ukrainie. 

W uroczystości otwarcia targów wziął udział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch, który przyjechał na Ukrainę na zaproszenie sekretarza Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony tego kraju Ołeksandra Turczynowa. 

Podczas kijowskich targów Soloch przeprowadził rozmowy z ministrem obrony Ukrainy Stepanem Połtorakiem i szefem MSW Arsenem Awakowem. Szef BBN przypomniał, że na ostatnim szczycie NATO w Warszawie Polska podpisała z Ukrainą protokół do umowy o współpracy wojskowo-technicznej. 

"Możliwości współpracy jest bardzo dużo. Ukraina, jako kraj, który prowadzi wojnę, ma swoje doświadczenia, zwłaszcza jeśli chodzi o artylerię i broń pancerną, ale i my mamy tutaj sporo do przekazania. Ukraińcy zainteresowani są naszymi systemami kierowania ogniem, naszą amunicją, ale zobaczymy, jakie będą efekty tych targów w postaci podpisanych i realizowanych kontraktów" - powiedział polskim dziennikarzom.

W targach uczestniczą duże przedsiębiorstwa, takie jak m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa, czy grupa WB oraz mniejsze firmy. 

"Te targi są istotne na mapie tego typu imprez na całym świecie. Ukraina jest liczącym się
partnerem i prowadzimy z nią owocną współpracę. Rok temu podpisaliśmy na przykład umowę z firmą Antonow na produkcję i rozwój systemów bezzałogowych" - wyjaśnił Tomasz Badowski, rzecznik grupy WB.

Andrzej Górecki z firmy Castelior przyjechał do Kijowa z ofertą skrzyń transportowo-ochronnych dla potrzeb armii. "Są to bardzo bezpieczne i bardzo szczelne pojemniki, które spełniają najwyższe wymagania i mają certyfikaty uznawane przez wojsko" - powiedział w rozmowie z PAP. 

Podkreślił, że choć wtorek jest dopiero pierwszym dniem targów, to zainteresowanie wyrobami jego firmy jest duże. "Jesteśmy trochę zaskoczeni zainteresowaniem, z którym się tutaj spotkaliśmy. Przeprowadziliśmy już szereg rozmów z zagranicznymi partnerami i z przedstawicielami ukraińskich placówek naukowych, więc ten pierwszy dzień wygląda dość ciekawie" - podkreślił Górecki. 

Targi "Broń i Bezpieczeństwo" w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w Kijowie będą trwały do najbliższego piątku. Towarzyszy im 10. międzynarodowy salon lotniczo-kosmiczny "Aviasvit XXI".

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. trump01082018 18.09.2018

  Trump ujawni tajne dokumenty. To może być prawdziwy cios dla służb

  Donald Trump najwyraźniej ma dość oskarżeń o to, że do Białego Domu wprowadzili go Rosjanie. Postanowił więc zagrać ostro i rozkazał Departamentowi Sprawiedliwości i podległym mu służbom wywiadowczym ujawnić dokumenty, które legły u podstaw toczącego się w tej sprawie śledztwa

 2. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 3. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 4. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 5. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

 6. truskawki17092018 17.09.2018

  Szpilki i igły powbijane w truskawki. Policja szuka odpowiedzialnych za „owoce z zawartością”

  Jak donosi portal wprost.pl, Australia padła ofiarą niebezpiecznego procederu. Media oraz klienci alarmują, że w znacznej ilości sklepów trafiają się partie truskawek, które zawierają w środku igły i szpilki.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook