Jedynie prawda jest ciekawa


Polski kościół w Dublinie wita uczestników Światowego Spotkania Rodzin

24.08.2018
1270spotkaniarodzin
Polski kościół w Dublinie wita uczestników Światowego Spotkania Rodzin

Kościół pod wezwaniem świętego Audoena w Dublinie, gdzie znajduje się siedziba duszpasterstwa polskiego w Irlandii, uczestniczy w inicjatywach Światowego Spotkania Rodzin, na które przybędzie w sobotę papież Franciszek. Kościół otwarty jest dla pielgrzymów.

Kościół w centrum irlandzkiej stolicy został wybrany przez organizatorów światowego zlotu jako jeden z siedmiu kościołów stacyjnych na "Drodze pielgrzymów". Przyjmowaniem osób przybyłych z wielu krajów i udzielaniem im wszelkich informacji zajmują się wolontariusze - przedstawiciele polskich wspólnot działających przy kościele prowadzonym przez księży chrystusowców.

Ochotnicy witają pielgrzymów i wbijają im pamiątkowe pieczątki z wizyty. Ci, którzy zgromadzą siedem pieczątek z siedmiu dublińskich świątyń, otrzymają od organizatorów Światowego Spotkania Rodzin specjalny dyplom.

"Pomagamy pielgrzymom udzielając im wszelkich możliwych informacji, opowiadamy o naszej wspólnocie i czekamy na przyjazd papieża Franciszka. Jesteśmy pewni, że ta wizyta przyniesie wiele łask" - powiedziała PAP Agnieszka Badacz z Dublina, jedna z wolontariuszek. Dodała, że wejście do kościoła zostało specjalnie udekorowane kwiatami, bo znajduje się on na trasie przejazdu papieża.

"Dla nas, Polaków mieszkających w Irlandii jest to bardzo ważne miejsce" - zaznaczyła.

Koordynująca pracę wolontariuszy Laura Mikołajczak, która oprowadza PAP po kościele, zwraca uwagę na przygotowaną z okazji Światowego Spotkania Rodzin wystawę "Dar dziadków dla rodziny".

"Pokazujemy na niej, jak ważna jest rola dziadków w każdej rodzinie, jak istotny jest ich wkład w życie rodzinne, o czym mówi często papież Franciszek" - wyjaśnia.

Na małej wystawie prezentowane jest między innymi zdjęcie sprzed lat z Argentyny, przedstawiające obecnego papieża z jego włoską babcią Rosą.

To, że prezentację poświęcono roli dziadków, polska ochotniczka tłumaczy tym, że w kościele przechowywana jest relikwia świętej Anny, babci Jezusa i matki Maryi.

Przed południem w niedzielę z kościoła św. Audoena wyruszy grupa polskich wiernych do Phoenix Park na mszę pod przewodnictwem Franciszka.

"Będzie nas widać w czasie papieskiej mszy, bo udało nam się załatwić, że będziemy wszyscy w jednym sektorze" - podkreśliła Agnieszka Badacz.

Wolontariusze są pewni, że na mszy będzie wielu Polaków, i dodają, że karty wstępu były rozdawane w kilku punktach w Dublinie.

W sobotę niektórzy wierni z parafii udają się na wieczorne Święto Rodzin, pierwsze spotkanie z papieżem na stadionie Croke Park. Zgromadzi się tam łącznie około 80 tysięcy osób.

W sobotę o 10.00 mszę dla polskich pielgrzymów odprawi w kościele św. Audoena stojący na czele polskiej delegacji na IX Światowe Spotkanie Rodzin biskup toruński Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny.

Z Dublina Sylwia Wysocka (PAP)

fot. PAP/EPA/AIDAN CRAWLEY

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook