Jedynie prawda jest ciekawa


Polski kierowca walczył z zamachowcem

21.12.2016

Polska strona nie otrzymała jeszcze od niemieckich śledczych wyników sekcji zwłok kierowcy, który zginął w kabinie ciężarówki w Berlinie, ale „rodzaj obrażeń” wskazuje, że mogło dojść do walki z zamachowcem - poinformował Marcin Jakubowski z polskiej ambasady w stolicy Niemiec.


Dyplomata zaznaczył, że urzędnicy nie mogą przekazywać jeszcze pełnych informacji o Polaku, który zginął w zamachu, ponieważ ostateczne potwierdzenie tożsamości ofiary odbędzie się dopiero po analizie DNA. Tej jeszcze nie przeprowadzono.
Zapytany o środowe doniesienia dziennika „Bild”, który napisał, że Polak próbował ratować ludzi na świątecznym kiermaszu przed rozjeżdżającym ich zamachowcem i wtedy zginął, nie mógł ich potwierdzić. Stwierdził jednak: „pewne sygnały wskazują, że tak mogło być, ale jest za wcześnie, żeby o tym mówić”. Jak wyjaśnił chodzi o „rodzaj obrażeń”.

Jakubowski dodał, że polskie służby są w kontakcie z żoną i rodziną Polaka, a z informacji dotyczących innych zidentyfikowanych przez niemiecką stronę ofiar (zabitych i rannych) wynika, że nie ma wśród nich obywateli Polski. Podkreślił też, że polskie i niemieckie służby bardzo dobrze i blisko współpracują w sprawie.
Dziennik „Bild” napisał w środę - powołując się na źródło w śledztwie - że sekcja zwłok Polaka, który zginął podczas zamachu wykazała rodzaj obrażeń, który sugeruje podjęcie przez niego walki z zamachowcem. Policja i prokuratura mówią oficjalnie jedynie o ranie postrzałowej, która była bezpośrednią przyczyną śmierci kierowcy. Zamachowiec po ataku uciekł. Pozostaje na wolności.

ansa/TVN24

Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 4. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 5. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 6. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 7. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 8. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook