Jedynie prawda jest ciekawa


Polska wyleci ze strefy Schengen?

19.11.2015

Grecja, Hiszpania, Włochy i kraje Europy Wschodniej mogą zostać wyrzucone ze strefy Schengen - donosi brytyjski brukowiec „Daily Mail”. Tak radykalne posunięcie to część planu na rzecz ratowania swobodnego przepływu osób na terenie Unii Europejskiej.

Pomysł zrodził się w Holandii – jak twierdzi holenderski dziennik „De Telegraaf”. Haga chce współpracować z Belgią, Niemcami, Austrią i Luksemburgiem, by stworzyć coś w rodzaju „mini-Schengen”, zamkniętej strefy o zaostrzonych kontrolach na granicy. Obozy dla uchodźców miałyby być sytuowane na obrzeżach granic nowej strefy.

Kontrole graniczne nie obowiązywałyby tylko w tak zakreślonym obszarze. Podróżujący z krajów Europy Wschodniej, w tym z Polski, oraz Włochy, Grecji i Hiszpanii, podlegaliby kontrolom paszportowym.

Lider centroprawicowej holenderskiej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) Halbe Zijlstra powiedział w rozmowie z gazetą, że „w czasach kryzysu imigracyjnego potrzebne są nieortodoksyjne rozwiązania”.

„Napływ imigrantów jest tak wielki, że każdy środek jest dobry, by go ograniczyć” - dodał. Jutro pomysłem powołania „mini-Schengen” mają zając się ministrowie spraw wewnętrznych UE na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli. Komisja Europejska oświadczyła w oficjalnym komunikacie, że „nie otrzymała na razie żadnej formalnej propozycji utworzenia specjalnej strefy w ramach Schengen”.

Obecna strefa Schengen obejmuje wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej poza Wielką Brytanią, Irlandią, Cyprem, Bułgarią, Rumunią i Chorwacją. Wraz ze zwiększającym się napływem migrantów, kraje strefy Schengen były oskarżane o umożliwianie tłumom migrantów niekontrolowanego przemieszczania się po kontynencie.

Niektóre kraje wobec narastającego kryzysu migracyjnego zadecydowały o tymczasowym przywrócenie kontroli na granicach, by mieć większy nadzór nad przepływem migrantów. Uważa się, że jeden z zamachowców zaangażowanych w ataki w Paryżu przybył do Francji z Syrii jako uchodźca przez grecką wyspę Leros.

W zeszłym tygodniu Donald Tusk podkreślił, że przywrócenie tymczasowych granic w związku z nadmiernym napływem uchodźców wyraźnie pokazuje, że kraje członkowskie znajdują się obecnie pod wielką presją.

„Uratowanie strefy Schengen to wyścig z czasem i jesteśmy zdeterminowani, żeby go wygrać” - zapewnił. Po zamachach w Paryżu Jan Rokita stwierdził, że "czeka nas pełzająca śmierć Schengen".

Ryb, De Telegraaf, dutchnews.nl, Reuters, dailymail.co.uk

Fot. [fr.sputniknews.com]

Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 4. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 5. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 6. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 7. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 8. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook