Jedynie prawda jest ciekawa


Polska strategicznym partnerem Węgier

13.11.2016

Polsko-węgierska przyjaźń może być przykładem dla państw europejskich, a szczególnie dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej - ocenił w niedzielę przewodniczący parlamentu Węgier Laszlo Koever w Radiu Kossuth.

Koever oznajmił, odnosząc się do najnowszej historii, że Węgry nie ze wszystkimi są w tak dobrych stosunkach, jak z Polakami.

"To wielobarwna mapa etniczna, poprzecinana granicami krajów od Morza Bałtyckiego po Bałkany, i do wzajemnego szacunku, wzajemnego uznania godności prowadzi długa droga" - oświadczył, nawiązując do faktu, że bieżący rok został przez parlamenty obu krajów ogłoszony rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej.

Szef parlamentu powiedział też, że Polska i Węgry są w jednym sojuszu, ale łączy je wspólne wyzwanie polegające na tym, że oba kraje mają problemy, na przykład w związku z kryzysem imigracyjnym.

Koever nawiązał też do współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Jak powiedział, kraje V4 łączy wspólnota podstawowych wartości i interesów oraz elementy spajające, które inspirują rządy wszystkich czterech państw do prób występowania na rzecz wspólnych interesów w pragmatycznej współpracy, gdyż "wszyscy zrozumieliśmy, że Unia Europejska jest sceną walki interesów".

"Jeśli się zjednoczymy, to wspólnie będziemy mieć takie znaczenie", że będą musiały nas brać pod uwagę także państwa Europy Zachodniej - oświadczył.

"Będziemy rzeczywiście silni i niezależni, jeśli stworzymy trwałą i ścisłą więź, której dzięki tworzonym przez nią możliwościom zdołamy nadać taką siłę, jaką mają nasze cztery państwa" - ocenił.

Dodał, że udało się już przynajmniej osiągnąć tyle, że państwa Grupy Wyszehradzkiej potrafią odstawić na bok kwestie, w których "na pewno nie zdołają osiągnąć wspólnego mianownika" i wysunąć na plan pierwszy takie tematy, gdzie mają wspólne interesy.

Ryb, PAP

Fot. [Michał Józefaciuk/Wikimedia Commons/CC]

Warto poczytać

 1. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 2. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 3. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 4. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 5. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 6. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 7. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook