Jedynie prawda jest ciekawa


"Polska chce Morawieckim oczarować UE"

09.12.2017
1270mettimor
"Polska chce Morawieckim oczarować UE"

Desygnując na premiera otwartego na świat poliglotę Mateusza Morawieckiego, Polska chce oczarować UE; jego zadanie to zdjęcie Polski z celownika unijnych ataków - pisze w sobotę szwedzka gazeta "Svenska Dagbladet".

"Pora zmiany została dobrze wybrana. (...) UE rozpoczęła proces, który teoretycznie może zakończyć się sankcjami gospodarczymi lub przynajmniej ograniczyć prawa głosu Polski" - ocenia komentator dziennika Tomas Lundin.

Publicysta przypomina, że Polsce grożą kary za odmowę solidarności w związku z nieprzyjęciem uzgodnionej w 2015 roku kwoty uchodźców oraz za wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej. "Nawet dla Jarosława Kaczyńskiego może to być za dużo na raz" - uważa Lundin.

Według komentatora prezes PiS wyciągnął wnioski z lat 2006-2007, gdy był premierem i obrał trudny konfrontacyjny kurs wobec Brukseli, co spowodowało, że Polska stała się bardziej odizolowana.

Lundin przypomina, że w 2015 roku Kaczyński na premiera wskazał nieznaną osobę. "Dziś Beata Szydło jest popularna wśród wyborców. Podczas jej rządów podniesiono zasiłki na dzieci oraz emerytury, ale na arenie międzynarodowej nie była ona w stanie zabłysnąć" - czytamy na łamach "Svenska Dagbladet".

Według Lundina Morawiecki jest przeciwieństwem Szydło, która "włada jedynie językiem polskim i jest głęboko zakorzeniona w tradycyjnej katolickiej Polsce". "49-letni Morawiecki posługuje się biegle językiem niemieckim i angielskim oraz porusza się elegancko na arenie międzynarodowej. Jego misją jest rozbrojenie konfliktu na arenie międzynarodowej i umocnienie pozycji Polski" - pisze szwedzki publicysta.

Jednocześnie nie jest wykluczone, że zmiana na stanowisku premiera to element strategii przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi, w których ważna będzie polityka gospodarcza. "Do tej misji były bankier wydaje się dobrze skrojony" - zauważa Tomas Lundin.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 2. israel215052018 20.09.2018

  „Izrael dopuścił się zbrodni wojennych”. Mocne oskarżenie Amnesty International

  W ciągu 48 godzin od izraelskich kul zginęło w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu sześciu Palestyńczyków. Amnesty International uważa, że w niektórych przypadkach mogło dojść do zbrodni wojennych.

 3. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 4. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 5. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 6. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook