Jedynie prawda jest ciekawa


Polonia na Węgrzech uczciła Święto Niepodległości

11.11.2016

Złożeniem wieńców pod tablicą poświęconą Józefowi Piłsudskiemu w Budapeszcie uczciły w piątek środowiska polonijne Święto Niepodległości Polski. Minutą ciszy upamiętniono zmarłego w czwartek szefa stowarzyszenia im. Bema Eugeniusza Korka.

Wieńce pod tablicą poświęconą Piłsudskiemu złożyli przedstawiciele Polonii - w tym Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J. Bema na Węgrzech i samorządów polskich w Budapeszcie - oraz polscy dyplomaci: charge d'affaires ambasady Polski Michał Andrukonis i p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Jarosław Bajaczyk. Organizatorami uroczystości, w której wzięli także udział przybyli z Polski przedstawiciele 7 Pułku Ułanów Lubelskich oraz zespołu pieśni i tańca "Śląsk" - było stowarzyszenie im. Bema i samorząd XII dzielnicy Budapesztu. 

Przedstawiciel polskiego samorządu XII dzielnicy podczas uroczystości poprosił o uczczenie minutą ciszy zmarłego w czwartek rano w wieku 68 lat po długiej chorobie szefa Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. J.Bema na Węgrzech Eugeniusza Korka. Jak podkreślił w rozmowie z PAP Andrukonis, Korek był postacią niezwykle ważną w życiu społeczności polonijnej na Węgrzech. "Zawsze pełen energii, zawsze pełen pomysłów" - powiedział charge d'affaires, dodając, że właśnie stowarzyszenie im. Bema było inicjatorem uroczystości takich jak piątkowe obchody Święta Niepodległości czy innych upamiętnień. Wiceprzewodnicząca stowarzyszenia Hanna Birone-Hasznos zaznaczyła, że Korek zaczął działać w środowisku polonijnym od razu po przyjeździe na Węgry około 30 lat temu, a od kilkunastu był w zarządzie stowarzyszenia, najpierw jako zwykły członek, potem wiceprezes i wreszcie prezes. "Można powiedzieć, że jego życie, jego miłość to było stowarzyszenie" - powiedziała, podkreślając, że Korek był bardzo skromnym człowiekiem. 

Z miejsca uroczystości udano się "Pociągiem Niepodległości", czyli kolejką na kołach, na otwarcie wystawy polonijnej malarki Zenobii Siekierskiej w Villi Livii, również w XII dzielnicy. Wieczorem w ramach obchodów organizowanych przez polską ambasadę oraz Instytut Polski na Węgrzech zaplanowano koncert Tria Marcina Wasilewskiego i przyjęcie m.in. dla gości z korpusu dyplomatycznego i Polonii. "Koncert odbędzie się w ramach festiwalu Polska Jazz 2016, organizowanego już po raz 4. To główne polskie jesienne wydarzenie muzyczne na Węgrzech" - powiedział PAP Bajaczyk. Obchody Święta Niepodległości na Węgrzech nie ograniczą się do piątku. W sobotę m.in. stołeczny samorząd polski organizuje z tej okazji przedstawienie baletowe "Kiedy Polska była chrzczona" w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

kk/PAP

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 2. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 3. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 4. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 5. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 6. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 7. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 8. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook