Jedynie prawda jest ciekawa


Polonia musi walczyć o Smoleńsk i TV Trwam

18.05.2012

Jak będzie wyglądać aktywność Kongresu Polonii Amerykańskiej w najważniejszych dla Polski sprawach? Trwa wewnętrzna walka o to, by KPA przestał udawać, że w sprawie Smoleńska czy dostępu do niezależnych mediów w Polsce nic się nie dzieje.

W „Naszym Dzienniku” ciekawa rozmowa z dr. Stanisławem Śliwowskim, prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej w stanie New Jersey. Opowiada o konflikcie w KPA wokół dziwnej strategii obecnych władz Kongresu, pod kierownictwem Franciszka Spuli.

16 lutego wydały one kuriozalne oświadczenie, że organizacja nie będzie zajmować stanowiska w sprawach katastrofy smoleńskiej i Telewizji Trwam. Protestuje przeciw temu coraz większa liczba regionalnych oddziałów Kongresu, na czele z New Jersey.

Dr Śliwowski tłumaczy, dlaczego tak ważne jest zabieranie głosu w aktualnych i gorących dla Polaków sprawach.

- Jedyna duża instytucja polityczna reprezentująca Polonię amerykańską, jaką jest Kongres, nie może być obojętna na los Ojczyzny i rodaków w kraju. Nie może, ponieważ jesteśmy w jakimś sensie częścią tego samego organizmu i tej samej wspólnoty. Odcinanie się od spraw polskich i głoszenie neutralności szkodzi nie tylko sprawie polskiej, ale też Polonii w USA i samemu Kongresowi. Może nawet właśnie Kongresowi najbardziej. Metafora gałęzi odciętej od drzewa, która niechybnie uschnie, jest tu na miejscu.

Zapytany o oświadczenie zarządu KPA z lutego, Śliwiński odpowiada:

- Kierownictwo stwierdziło, że w tych sprawach pozostaje neutralne. Ale co to znaczy neutralne? Tutaj popularne jest powiedzenie amerykańskiego historyka Howarda Zinna: "You can´t be neutral on the moving train" (Nie można być neutralnym wobec jadącego pociągu). To są sprawy, w których nie można być neutralnym, ponieważ wówczas jest to na rękę jednej ze stron, a konkretnie siłom chcącym upolitycznić sprawę. Mówienie nam, że wejście w te tematy oznacza też wejście w walkę polityczną w Polsce, jest po prostu obłudne i nie wyraża stanowiska znacznej większości Polaków. Przecież niewejście w te kwestie też jest opowiedzeniem się za czymś. Manipulacja polega na tym, że wmawia się nam, iż są to sprawy wewnętrznej walki politycznej w Polsce. A tak nie jest. Czy śmierć Kennedy´ego była sprawą tylko Partii Demokratycznej? Nie, to była sprawa wszystkich Amerykanów. Tak samo katastrofa smoleńska jest sprawą wszystkich Polaków. Zajęcie postawy neutralnej jest skandaliczne i nie do przyjęcia. Tak samo jest z wolnością słowa w Polsce, a konkretnie dyskryminacją Telewizji Trwam.

Śliwiński podkreśla, by nie traktować sporów w KPA jako walki personalnej z prezesem.

- Nasi wrogowie chcą, żeby to tak wyglądało, ale to nieprawda. My uznajemy, że Franciszek Spula jest prezesem, aż do wyborów, które będą w październiku. Nie chcemy go personalnie atakować. Ale kompletnie nie zgadzamy się ze stanowiskiem, które on i Rada Wykonawcza zaprezentowali 16 lutego.

Śliwiński chciałby, aby w sprawie Telewizji Trwam Kongres Polonii Amerykańskiej oficjalnie oprotestował działania polskich władz oraz aby uczynił to także w Departamencie Stanu. W sprawie Smoleńska natomiast chcemy, żeby Kongres Polonii Amerykańskiej powołał komisję tworzoną przez Radę Dyrektorów i przed nią odpowiedzialną, a więc nie przed prezesem i Radą Wykonawczą. Ta komisja miałaby za zadanie monitorować postęp śledztwa smoleńskiego. Powinna zbierać i analizować dane o katastrofie i informować członków KPA o przebiegu badania tej tragedii.

Dodaje, że komisja powinna mieć pewne uprawnienia do kontaktów z amerykańskimi władzami, aby ewentualnie pomóc w uzyskiwaniu od nich informacji potrzebnych do wyjaśnienia katastrofy. Przypomina tu rolę Kongres Polonii Amerykańskiej w badaniu zbrodni katyńskiej w latach 40. i 50.

- To m.in. dzięki naciskom Polonii amerykańskiej została powołana komisja pod kierunkiem kongresmana Raya Maddena, która jako pierwsza przerwała skorupę kłamstwa katyńskiego i wydała raport stwierdzający jasno, że za zbrodnią stoją Sowieci. Mamy nadzieję, że także w sprawie Smoleńska Polonia amerykańska będzie miała swój udział – kończy Śliwiński.

ruk, "Nasz Dziennik"

[fot. pac1944.org]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 5. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 6. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook