Jedynie prawda jest ciekawa


Polityka imigracyjna głównym tematem kampanii wyborczej w Kanadzie

26.08.2018
kanada-flaga-26082018
Polityka imigracyjna głównym tematem kampanii wyborczej w Kanadzie

Imigracja będzie jednym z głównych tematów przed nadchodzącymi wyborami w Kanadzie - podkreślają komentatorzy w mediach. W tym roku odbędą się wybory w prowincjach Quebec i Nowy Brunszwik, a w przyszłym roku wybory federalne.

Dyskusja o imigracji toczy się intensywnie od dwóch lat w związku z rosnącą liczbą nielegalnych imigrantów, zwiększonymi limitami imigracyjnymi czy doniesieniami z USA o rosnącej liczbie rasistowskich zachowań. 

Dwa tygodnie temu ton debaty zaostrzył się w związku z tweetami znanego polityka Konserwatywnej Partii Kanady, Maxime'a Berniera, który zakwestionował "skrajny multikulturalizm" liberalnego premiera Justina Trudeau. Andrew Scheer, obecny szef konserwatystów, oświadczył, że Bernier nie wypowiada się w imieniu partii "w żadnej sprawie". Torysi nie przepuszczają żadnej okazji, by skrytykować Trudeau, jednak tym razem uznali, że Bernier posunął się za daleko. On sam ogłosił, że zakłada własną partię. 

Tymczasem agencja Canadian Press podała, że zbiórka środków na kampanię Partii Liberalnej Kanady po wypowiedziach Berniera przyniosła o 77 proc. większe kwoty niż jakakolwiek zbiórka pieniędzy odwołująca się do innych politycznych wydarzeń. 

Bernier pisał na Twitterze: "Skrajny multikulturalizm Trudeau i kult różnorodności podzielą nas na małe plemiona, które będą ze sobą miały coraz mniej wspólnego, poza zależnością od Ottawy." Tymczasem badania pokazują, że zwracanie się polityków bezpośrednio do mniejszości skutkuje lepszą integracją. Opublikowane w 2013 roku badanie prowadzone przez m.in. prof. Phila Triadafilopoulosa, politologa z Uniwersytetu Toronto, wskazuje, że wśród uprawnionych do ubiegania się o kanadyjskie obywatelstwo imigrantów 84 proc. uzyskuje to obywatelstwo (40 proc. w USA), a udział nowych Kanadyjczyków w wyborach jest na takim samym poziomie jak wśród obywateli urodzonych w Kanadzie. 

Krytyka torysów wobec byłego już kolegi partyjnego nie oznacza, że konserwatyści nie będą mówić o imigracji. W mijającym tygodniu ogłosili swój plan zmian, a propozycje dotyczą zachęcania do osiągnięcia niezależności ekonomicznej, priorytetowego traktowania z powodów humanitarnych "najbardziej zagrożonych" i dostosowywania strumienia imigracji do gospodarczych potrzeb Kanady.

Temat imigracji będzie podnoszony także w wyborach do parlamentów prowincji. W tym tygodniu zaczęła się kampania wyborcza w Quebec, ale już wcześniej jedna z liczących się we frankofońskiej prowincji partii, Koalicja Przyszłość Quebecu, zapowiedziała, że w razie wygranych wyborów będzie stać na straży świeckości państwa i integracji imigrantów, m.in. uniemożliwiając uzyskanie kanadyjskiego obywatelstwa tym imigrantom w prowincji, którzy w ciągu trzech lat nie nauczą się francuskiego. Jak zwracał uwagę portal Cbc.ca, to sprawy ważne dla mieszkańców Quebecu - według czerwcowego badania Leger Marketing, kwestia tożsamości i integracji imigrantów znacznie wyprzedzają problemy takie jak opieka zdrowotna czy edukacja. 

Rozpoczynająca się kampania wyborcza w Nowym Brunszwiku będzie się koncentrować przede wszystkim na gospodarce, jak piszą komentatorzy, ale będzie też dotyczyć tożsamości. Nowy Brunszwik to jedyna z kanadyjskich prowincji, która jest oficjalnie dwujęzyczna, tak jak federalny szczebel władzy. Jak wskazują sondaże, frankofońscy mieszkańcy na ogół głosują na liberałów, anglojęzyczni – na konserwatystów.

Przy całej dyskusyjności głoszonych tez, Bernier zwrócił uwagę na tematy, które nie przedostają się do głównego nurtu debat, ale są poruszane w rozmowach. Jeden z kontrowersyjnych tweetów sprzed dwóch tygodni mówi o "ludziach żyjących pośród nas, którzy odrzucają podstawowe zachodnie wartości jak wolność, równość, tolerancja i otwartość". 

Opublikowany niedawno sondaż przeprowadzony przez firmę Angus Reid wskazuje, że 49 proc. Kanadyjczyków chciałoby zmniejszenia obecnych poziomów imigracji; w 2018 roku to 310 tys. wobec 260 tys. w 2014 roku. Od 2000 roku odsetek zwolenników zmniejszenia liczby imigrantów wzrósł z 33 proc. do 49 proc., zaś odsetek uważających, że poziom imigracji powinien zostać utrzymany spadł z 48 proc. do 31 proc. 

Jak zwracała uwagę dyrektor Shachi Kurl z Angus Reid w wypowiedzi dla CBC, kwestia imigracji zawsze dzieliła Kanadyjczyków. "Pytanie brzmi, czy jesteśmy świadkami pewnego momentu w historii, czy też jest to szerszy trend" - podkreśliła Kurl.

Z Toronto Anna Lach (PAP)

fot. Twitter.com

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. wwii22092018 22.09.2018

  Zrzekają się reparacji wojennych od Niemiec? „Przeszłość powinniśmy zostawić historykom ”

  Czechy nie widzą powodu, by zajmować się kwestią reparacji wojennych - powiedział w piątek w Berlinie prezydent tego państwa Milosz Zeman pytany przez prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o stanowisko Pragi w tej kwestii.

 7. papiez22092018 22.09.2018

  Papież odwiedzi kraje bałtyckie. „Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów”

  Papież Franciszek wyruszył w sobotę w czterodniową podróż na Litwę, Łotwę i do Estonii. To 25. zagraniczna papieska pielgrzymka, przypadająca w ćwierćwiecze wizyty św. Jana Pawła II w republikach bałtyckich. Świętują one stulecie odzyskania niepodległości.

 8. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook