Jedynie prawda jest ciekawa


Polityk SPD: Groźba zerwania szczytu to żenada

09.03.2017

Szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann podczas debaty nad oświadczeniem Angeli Merkel w Bundestagu w czwartek zarzucił Polsce i Węgrom "demontowanie" wolności prasy i wymiaru sprawiedliwości. Grożenie zerwaniem obrad szczytu UE nazwał "żenadą".

"Niebezpieczeństwa grożą UE nie tylko z zewnątrz, lecz także od środka, ze strony nacjonalistycznych i prawicowo-populistycznych partii" - powiedział Oppermann podczas dyskusji nad wystąpieniem kanclerz Merkel przed rozpoczynającym się po południu szczytem Unii Europejskiej. 

"W Polsce i na Węgrzech Jarosław Kaczyński i Viktor Orban właśnie demontują podstawowe prawa, takie jak wolność prasy i niezależny wymiar sprawiedliwości" - mówił polityk współrządzącej w Niemczech SPD. "A o postępowaniu z uchodźcami, co obserwujemy obecnie na Węgrzech, nie ma nawet co mówić" - wtrącił socjaldemokrata. 

Oppermann powiedział, że właśnie otrzymał informację, iż Polska grozi zerwaniem szczytu UE, "jeżeli na przewodniczącego Rady Europejskiej nie zostanie wybrany Polak prawicowo-konserwatywny (Jacek Saryusz-Wolski - PAP), lecz liberalny Donald Tusk. Uważam, że to żenada" - ocenił socjaldemokrata.

Jego zdaniem w Europie do głosu dochodzą ugrupowania propagujące "izolację i myślenie w kategoriach narodowych". "Jeszcze nigdy w swej historii UE nie znajdowała się pod tak silną presją" - powiedział Oppermann. "Na zewnątrz (prezydent Rosji Władimir) Putin i (prezydent USA Donald) Trump nie kryją zainteresowania rozbiciem Europy. W środku czekają (szefowa francuskiego Frontu Narodowego Marine) Le Pen i (przywódca holenderskiej antyimigracyjnej Partii na rzecz Wolności Geert) Wilders, by im pomóc" - powiedział szef klubu parlamentarnego SPD. 

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że nie ma potrzeby wybierania w czwartek szefa Rady Europejskiej i będziemy robili wszystko, aby do tego głosowania nie doszło. Dodał, że cały szczyt UE może być zagrożony, jeśli głosowanie w czwartek będzie "forsowane na siłę". 

ak/PAP

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook