Jedynie prawda jest ciekawa


Polityk CDU ujawnia: Merkel przesuwa partię w lewo

23.10.2017
Merkel23102017
Polityk CDU ujawnia: Merkel przesuwa partię w lewo

Polityk CDU Alexander Mitsch opowiedział się w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk za wymianą kierownictwa chadeckiej partii. Jego zdaniem Angela Merkel przesunęła CDU za bardzo na lewo, co nie podoba się członkom partii o poglądach konserwatywnych.

- Potrzebne nam jest nowe kierownictwo partii - powiedział w poniedziałek Mitsch. 49-letni polityk CDU uznał za "kardynalny błąd" politykę migracyjną rządu zaznaczając, że jego krytyka pod adresem Merkel nie ogranicza się do problemu uchodźców.

- Nie podoba nam się cała polityka partii w minionych dwóch czy trzech latach, ponieważ kierowana przez Merkel CDU przesuwana była coraz bardziej na lewo - wyjaśnił szef poziomej struktury grupującej konserwatywnych działaczy CDU.

Jego zdaniem CDU odbierana jest obecnie jak partia znajdująca się na lewo od centrum, czego nie mogą zaakceptować chadeccy politycy o poglądach konserwatywnych.

Mitsch zwrócił uwagę, że wszelkie próby zmiany kursu "tłumione były w zarodku" przez kierownictwo CDU. Jak podkreślił, nawet po słabym wyniku w wyborach parlamentarnych w kierownictwie CDU brak jest gotowości do zmian.

Blok partii chadeckich wygrał wybory do Bundestagu 24 września, jednak uzyskany przez chadeków wynik 32,9 proc. jest najgorszy w powojennej historii tego ugrupowania.

Zdaniem Mitscha niemieckiej CDU bardzo by się przydał polityk w rodzaju szefa Austriackiej Partii Ludowej Sebastiana Kurza. - Chcemy odzyskać naszą dawną CDU: konserwatywną, chrześcijańską, kierującą się wartościami europejskimi - podkreślił Mitsch.

Jego zdaniem niemiecki rząd musi poważnie traktować lęki obywateli, którzy obawiają się, że za 30 lat Niemcy "przestaną być krajem zachodnioeuropejskim, a staną się krajem islamskim czy afrykańskim".

Wypowiedź Mitscha jest kolejnym w ostatnim czasie krytycznym głosem pod adresem Merkel. Sven Rissmann z berlińskiej CDU w liście otwartym do członków partii nazwał wynik wyborów parlamentarnym "katastrofalnym". - Od kilku lat CDU ulegała degeneracji spowodowanej stałym przyklaskiwaniem pani kanclerz - czytamy w liście.

Premier Szlezwiku-Holsztyna Daniel Guenther opowiedział się niedawno za rozpoczęciem dyskusji o sukcesji po Merkel. - Wyborcy chcą wiedzieć, jaka jest perspektywa na przyszłość - wyjaśnił.

Podczas zjazdu młodzieżówki CDU Junge Union na początku października w Dreźnie wielu działaczy krytykowało Merkel, obarczając ją odpowiedzialnością za słaby wynik w wyborach. Apel jednego z delegatów, by Merkel ustąpiła ze stanowiska, umożliwiając "nowe otwarcie" w partii, został jednak odrzucony przez większość uczestników zjazdu.

Krytycy Merkel uważają, że mógłby ją w przyszłości zastąpić 37-letni Jens Spahn - polityk otwarcie krytykujący politykę migracyjną rządu. Spahn jest obecnie sekretarzem stanu w ministerstwie finansów, ale - zdaniem ekspertów - jego ambicie sięgają znacznie wyżej.

Z sondażu opublikowanego w niedzielę przez "Bild am Sonntag" wynika, że 60 proc. Niemców opowiada się za "personalną odnową" w kierownictwie partii chadeckich CDU i CSU. 55 proc. uczestników ankiety uważa, że Merkel powinna pozostać przez najbliższe cztery lata na stanowisku kanclerza, a 37 proc. jest zdania, że powinna odejść.

PAP
Fot: EPA/OMER MESSINGER 

Warto poczytać

 1. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 2. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 3. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

 4. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 5. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 6. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook