Jedynie prawda jest ciekawa


Zmasowana operacja włoskiej policji w dzielnicy Rzymu kontrolowanej przez mafię

28.11.2017
1270mafiaa
Zmasowana operacja włoskiej policji w dzielnicy Rzymu kontrolowanej przez mafię

Włoska policja przeprowadziła we wtorek w nadmorskiej dzielnicy Rzymu, Ostii, zmasowaną operację przeciwko mafijnym klanom, które kontrolują jej terytorium. W ostatnim czasie doszło tam do eskalacji przemocy i porachunków między gangami, a także ataku na dziennikarza.

Od lat duża część Ostii znajduje się pod kontrolą kilku potężnych klanów przestępczości zorganizowanej, które zajmują się tam procederem wymuszeń, handlu narkotykami, zastraszania i nielegalnego hazardu. Kontrolują też procedurę przyznawania mieszkań komunalnych i wymuszają haracz od lokatorów.

Władze dzielnicowe zostały tam rozwiązane za powiązania z mafią. 

Dziennikarka Federica Angeli z "La Repubblica", która opisuje działalność mafii z Ostii i tam mieszka, ma od kilku lat stałą policyjną ochronę w związku z pogróżkami.

Mafijna przestępczość w tej peryferyjnej części Wiecznego Miasta stała się tematem dyskusji we Włoszech po tym, gdy jeden z przedstawicieli potężnego tamtejszego klanu Spada dotkliwie pobił dziennikarza. W połowie listopada podpalone zostały drzwi do siedziby oddziału rządzącej we Włoszech Partii Demokratycznej, co uznano za próbę zastraszenia. 

W ostatnich dniach doszło do kolejnych incydentów, między innymi porachunków między klanami, strzelaniny w pizzerii. Nasilenie tych epizodów świadczy zdaniem przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości o zerwaniu rozejmu między zwaśnionymi rodzinnymi klanami i wznowieniu walki o kontrolę nad terytorium.

Miejscem policyjnej operacji we wtorek z udziałem kilkuset funkcjonariuszy było osiedle Ostia Nuova, uważane za kolebkę mafijnej przestępczości. Nie podano, ile osób zostało aresztowanych.

Policja ogłosiła, że w trakcie przeszukań skonfiskowała haszysz i kokainę oraz dużą ilość broni.

W poniedziałek w Ostii odbyła się nadzwyczajna narada policji, w trakcie której zapadła decyzja o skierowaniu tam dodatkowych sił porządkowych. 

Burmistrz Rzymu Virginia Raggi sugerowała wcześniej, że należy tam wysłać wojsko. 

"Wojsko nie jest odpowiedzią, mają jej udzielić siły policyjne" - oświadczył szef włoskiej policji Franco Gabrielli.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Warto poczytać

 1. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 2. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 3. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 4. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 5. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 6. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook