Jedynie prawda jest ciekawa


Policjant zatrzymał dziennikarkę przed islamską dzielnicą. „Nie chcemy wywoływać niepokoju”

27.07.2018
islam27072018
Policjant zatrzymał dziennikarkę przed islamską dzielnicą. „Nie chcemy wywoływać niepokoju”

Dziennikarka i aktywistka Lauren Southern postanowiła sprawdzić prawdziwość doniesień o tym, że dzielnica Lakemba w południowo-zachodnim Sydney, zamieszkiwana głównie przez imigrantów, jest tzw. no-go zone. Niestety nie udało jej się to – australijska policja rozkazała jej opuścić dzielnicę.

Na opublikowanym przez nią na portalu Youtube filmie widać, że wejście Southern i jej kamerzysty na teren dzielnicy wywołało duże zainteresowanie zamieszkujących ją imigrantów, którzy wyszli ze sklepów i kawiarni aby im się przyjrzeć. Southern twierdzi również, że spotkali się z wrogimi okrzykami, oraz że po mniej niż dziesięciu minutach na miejscu pojawili się lokalni dziennikarze, którzy zaczęli zapewniać ich, że w tej dzielnicy nie dzieje się nic złego i nie mają powodu, aby dalej ją zwiedzać.

„Proszę nie iść dalej”

Southern zignorowała ich rady i postanowiła udać się w okolice meczetu znajdującego się na Wangee Road, zbudowanego przez Stowarzyszenie Libańskich Muzułmanów – pierwszego meczetu, jaki powstał w Sydney. Po chwili została jednak zatrzymana przez policjanta, który powiedział jej, że został poinformowany, że zamierza udać się do meczetu. Southern odpowiedziała, że nie ma takiego zamiaru i chce tylko przespacerować się w jego okolicy. Słysząc to, policjant zaczął wypytywać ją o dokładne plany.

Po krótkiej chwili stało się jasne czego chce ten policjant. Poprosił bowiem Southern aby nie szła w okolice meczetu gdyż jest to „bardzo religijny obszar” i sama jej obecność może spowodować naruszenie porządku publicznego. Powiedział też, że lokalna społeczność, w tym on sam, może chodzić po okolicy bez strachu – sugerując, że ona nie może czuć się tu bezpiecznie.

Dziennikarka, która już kilkukrotnie miała problemy z policją, nie miała zamiaru odpuścić sprawy. Zaczęła go wypytywać czy to tylko jego sugestia czy też polecenie i czy złamie prawo nie słuchając. Wyraźnie zdenerwowany policjant zaczął powtarzać, że prosi ją o to, żeby tam nie szła i że obawia się, że spowoduje naruszenie porządku publicznego. W końcu przyznał, że jeśli będzie kontynuowała spacer, to może złamać prawo, po czym dziennikarka odpuściła .

Strefy no-go, czyli miejsca, gdzie nie sięga władza państwowa, są coraz większym problemem w Europie. Policja i inni przedstawiciele władz boją się zapuszczać w te dzielnice, a zamieszkujący je emigranci rządzą się tam według własnych, sprzecznych z cywilizacją Zachodu, praw. Australia, w której 2,6% mieszkańców identyfikuje się jako muzułmanie, ma jednak opinię kraju, do którego zwyczaj tworzenia bezprawnych enklaw jeszcze nie dotarł. Przygoda Southern pokazuje jednak, że ta opinia nie musi być prawdziwa. Pokazuje także, że policjant nie boi się złamać prawa – bo działanie tego policjanta było kompletnie bezprawne – jeżeli alternatywą jest „obraza” muzułmanów.

Wiktor Młynarz


Warto poczytać

 1. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 2. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 3. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 4. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 5. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 6. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook