Jedynie prawda jest ciekawa


Policja? Proszę przyjechać na Twittera! Rosja żąda by portal usunął konto opozycji

13.12.2017
Twitter1
Policja? Proszę przyjechać na Twittera! Rosja żąda by portal usunął konto opozycji

Rosyjski regulator Roskomnadzor skierował do portalu społecznościowego Twitter pismo z żądaniem usunięcia konta ruchu Otwarta Rosja, związanego z byłym szefem koncernu Jukos Michaiłem Chodorkowskim - poinformowali w środę przedstawiciele Otwartej Rosji.

Według niektórych mediów rosyjskich Roskomnadzor zagroził możliwością podjęcia kroków w celu ograniczenia dostępu do Twittera, jeśli portal nie usunie konta openrussia_org.

Otwarta Rosja powiadomiła, że została oficjalnie poinformowana przez Twitter o żądaniu Roskomnadzoru i że regulator wyznaczył dobę na zastosowanie się do tego żądania.

Wcześniej zablokowana została grupa Otwartej Rosji na portalu społecznościowym Odnokłassniki, a także jej strona internetowa. Roskomnadzor umieścił tę stronę w swoim rejestrze zasobów internetowych zawierających materiały organizacji społecznej, której działalność jest niepożądana na terytorium Rosji. Zablokowane zostały ponadto strony internetowe projektów Otwartej Rosji: Prawozaszczita (obrona praw człowieka), Otkrytyj Uniwersitet (uniwersytet otwarty), Chodorkowskij.ru i Vmesto Putina (zamiast Putina).

Roskomnadzor ostrzegł w środę media społecznościowe, że ich strony będą blokowane w przypadku publikowania materiałów takich niepożądanych organizacji. - Jeśli materiały niepożądanej (w Rosji) organizacji rozpowszechniane są na innych zasobach, w tym na stronie mediów społecznościowych, Roskomnadzor powinien ograniczyć dostęp do tych zasobów - oświadczył urząd. Wskazał, iż odbywa się to na żądanie prokuratury generalnej Rosji.

Organizacja Otwarta Rosja udostępniła już na swoim koncie wskazówki jak omijać blokady nakładane przez władze rosyjskie. 


W kwietniu prokuratura generalna uznała za niepożądaną organizację Otwarta Rosja założoną przez Chodorkowskiego, a oficjalnie zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii. Jednak ruch Jedna Rosja zapewnia, że nie jest formalnie związany z brytyjskim podmiotem. Wskazuje, że jest ruchem rosyjskim, a więc nie może być uznany - jak podmioty zagraniczne - za organizacje, których działalność jest niepożądana na terytorium Rosji.

Chodorkowski założył fundację o nazwie Otwarta Rosja w czasach, gdy był szefem Jukosu i jednym z najbogatszych ludzi w Rosji. W 2005 roku został skazany na 10 lat i 10 miesięcy łagru za domniemane przestępstwa gospodarcze, w tym pranie brudnych pieniędzy, gdy popadł w konflikt z prezydentem Władimirem Putinem, oskarżył jego otoczenie o korupcję i zaczął finansowo wspierać partie opozycyjne. Ułaskawiony przez Putina, wyszedł na wolność po 10 latach; wznowił wówczas działalność Otwartej Rosji jako ruchu społecznego. Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii.

PAP/kh

Warto poczytać

 1. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 2. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 4. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 5. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

 6. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook