Jedynie prawda jest ciekawa


Pogrzeb ambasadora zabitego w Turcji

22.12.2016

Z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina, premiera Dmitrija Miedwiediewa i szefa MSZ Siergieja Ławrowa odbyła się w czwartek w Moskwie uroczystość żałobna zabitego w poniedziałek w zamachu ambasadora Rosji w Turcji Andrieja Karłowa.

W wystąpieniu na uroczystości Ławrow powiedział, że Karłow padł ofiarą "nikczemnego aktu terrorystycznego"; mówił też o jego zaletach jako dyplomaty i człowieka. Podczas uroczystości głos zabrali również deputowani do parlamentu Rosji i koledzy zabitego. Putin położył bukiet róż przy trumnie ambasadora i złożył kondolencje rodzinie dyplomaty. Uroczystość odbyła się w budynku MSZ Rosji przy placu Smolnym. 

Przy trumnie pełniła wartę straż honorowa, transmisję na żywo prowadziła państwowa telewizja. Kolejne uroczystości, już o charakterze religijnym, odbędą się w soborze Chrystusa Zbawiciela, poprowadzi je zwierzchnik Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej patriarcha Cyryl. Putin nadał pośmiertnie Karłowowi tytuł Bohatera Rosji. W związku z uroczystościami, przełożona została zapowiedziana wcześniej na czwartek doroczna konferencja prasowa prezydenta Rosji. Do zamachu na ambasadora doszło podczas wernisażu w galerii sztuki w Ankarze. 

Zastrzelił go 22-letni policjant Mevlut Mert Altintas, wznosząc okrzyk "Allahu Akbar!". Zbrodnia miała być zemstą za zaangażowanie Rosjan w ataki na syryjskie miasto Aleppo. Zamachowiec zginął od kul funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa. Zarówno Rosja, jak i Turcja widzą w tym zamachu próbę zablokowania trwającej odwilży w stosunkach dwustronnych. Doznały one znacznego pogorszenia w następstwie wojny w Syrii, gdzie Moskwa i Ankara wspierają przeciwstawne strony konfliktu.

kk/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 5. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 6. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 7. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 8. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook