Jedynie prawda jest ciekawa


Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

16.08.2018
isismil16082018
Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło. Po skończeniu uniwersytetu w Georgetown przeniósł się do Waszyngtonu, gdzie udało mu się dostać pracę w Departamencie Budownictwa, dzięki czemu miał nieźle płatną i stabilną posadę rządową.

Zbudował sobie również dom. Czy też raczej domek – bo drewniana chatka, którą nazywał „pudełkiem od zapałek” miała zaledwie 13 metrów kwadratowych. Austin był bowiem przekonany, że ludzie nie potrzebują wszystkiego, co posiadają lub chcą posiadać i minimalistyczny styl życia jest najkrótszą drogą do szczęścia. A dzięki temu, że nie musiał brać kredytu na mieszkanie, Austin nie martwił się o brak pieniędzy i mając do wyboru więcej urlopu lub podwyżkę zawsze wybierał to pierwsze.

Wolny czas przeznaczał na oddawanie się swojej drugiej pasji – podróżom. Przejechał na przykład USA na skuterze, zwiedził Europę koleją, wybrał się też do Afryki i do Indii. W 2012 poznał też kobietę, Lauren Anne Geoghegan. Skończyła ten sam uniwersytet co on i pracowała jako urzędnik w jednej z kalifornijskich szkół wyższych. Para błyskawicznie przypadła sobie do gustu, na co na pewno wpływ miał fakt, że oboje kochali podróże. Geoghegan zaczęła się powoli zmieniać pod jego wpływem. Zrezygnowała z jedzenia mięsa i kupiła rower.

Dookoła świata

W 2016 roku oboje zaczęli myśleć nad rzuceniem pracy. Martwili się, że marnują na bezsensowną pracę biurową najlepsze lata swojego życia. W końcu oboje złożyli rezygnację – i zaczęli planować podróż rowerową dookoła świata. Po miesiącach przygotowań, które obejmowały między innymi trening na Islandii. W końcu przyszedł moment, w którym uznali, że są gotowi. Początkiem podróży ich życia miała być Republika Południowej Afryki, gdzie dotarli pod koniec lipca zeszłego roku.

Austin prowadził bloga i właśnie z jego bloga i postów w mediach społecznościowych można się dowiedzieć, że ich podróż miała również inny cel niż zobaczenie świata. Miała być formą walki z rasizmem i ksenofobią. Uważał bowiem, że nie ma czegoś takiego jak źli ludzie. Ludzie są dobrzy, ale czasami ich po prostu nie rozumiemy – więc wynaleźliśmy koncepcję zła, której używamy aby tłumaczyć niezrozumienie dla innych kultur i światopoglądów. Wybór roweru jako środka lokomocji też nie był przypadkowy – Austin był przekonany, że dzięki temu będą bardziej narażeni i bezbronni, co da przypadkowym ludziom więcej okazji na okazywanie pomocy i współczucia.

Trzeba przyznać, że początkowo jego teza znalazła wiele przykładów, które ją potwierdzały. Amerykańska para, jak wynika z ich bloga, co chwile spotykała się z życzliwością i pomocą ze strony przypadkowo poznanych osób. Zmieniło się to dopiero pod koniec lipca tego roku, 369 dni po wyruszeniu w drogę.  Jechali wtedy przez Tadżykistan w towarzystwie poznanej w trasie pary Holendrów i pary Szwajcarów. W pewnym momencie minął ich szary sedan Deawoo. Po chwili jego kierowca zawrócił, rozpędził samochód i uderzył w rowerzystów. Z samochodu wysiadła grupa mężczyzn i dobiła ich nożami. Dwóm kobietom udało się cudem przeżyć, ale cała reszta – w tym Austin i jego dziewczyna – zginęli na miejscu.  

Austin, Geoghean i dwóch rowerzystów z Europy mieli pecha. Siedzący w samochodzie mężczyźni byli bowiem członkami Państwa Islamskiego. Widząc białych turystów nie mieli zamiaru pytać o to kim są i jakie ideały sprawiły, że wyruszyli w trasę – zamiast tego od razu ich zabili. Parę dni później ISIS wypuściło filmik na którym widać, jak ci sami mężczyźni, siedząc na tle charakterystycznych czarno-białych flag, przysięgają zabijać wszystkich niewiernych jakich uda im się znaleźć. Ich atak był pierwszą podobną akcją ISIS w tym regionie.

„Przygoda” Austina i Geoghean nie była jedynym takim incydentem jaki miał miejsce w ostatnich latach. Dlatego planując wakacje dobrze jest na moment zawiesić własne idealistyczne spojrzenie na świat. 

Wiktor Młynarz

fot. za fb/pluralist.com

Warto poczytać

 1. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 2. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 3. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 4. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

 5. usa14062018 23.09.2018

  Jeden z najpotężniejszych ludzi w USA został fałszywie oskarżony? Wiele na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 6. trump23092018 23.09.2018

  Dwa miliardy dolarów na "Fort Trump". „To nie jest suma, która przekracza możliwości państwa”

  Rząd chce przeznaczać 500 mln zł rocznie na drogi i mosty, ważne z punktu widzenia militarnego; w tym kontekście 2 mld dolarów na inwestycje związane z budową bazy wojsk USA w Polsce, nie jest sumą, która przekracza możliwości polskiego państwa - powiedział szef KSRM Jacek Sasin.

 7. Papiez08042018 22.09.2018

  Zaskakujące słowa papieża Franciszka: „Zbudowaliśmy zbyt wiele twierdz. Musimy być bardziej otwarci na różnorodność”

  Papież Franciszek, który rozpoczął w sobotę wizytę na Litwie, oznajmił w Ostrej Bramie w Wilnie, że ludzie zbudowali zbyt wiele twierdz. Apelował, by nie budować murów, lecz przyjmować obecność i różnorodność innych jako dar i bogactwo

 8. putin06062018 22.09.2018

  Rosja w całości przejmie finansowanie Nord Stream 2?

  Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - informuje w sobotę "Suddeutsche Zeitung"

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook