Jedynie prawda jest ciekawa


Schetyna: Brexit to część pisowskiego planu

28.06.2016

Szef Platformy uważa, że Jarosław Kaczyński chce wyprowadzić Polskę na obrzeża Europy.

PO chce, by Parlament Europejski przełożył na wrzesień planowaną na przyszły tydzień rezolucję i debatę na temat Polski ze względu na decyzję Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE.

 

Wstępna decyzja, by europarlament w lipcu ponownie zajął się naszym krajem, zapadła 9 czerwca. Większość frakcji, poza Europejskimi Konserwatystami i Reformatorami, do których należy PiS, chce, by rezolucja dotyczyła sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i wszczętej wobec Polski procedury ochrony praworządności, ale także innych spraw budzących zaniepokojenie części  eurodeputowanych, takich jak ustawa o policji, regulująca zasady prowadzenia inwigilacji, oraz sytuacja mediów publicznych.

 

"To jest decyzja eurodeputowanych. Ta rezolucja będzie przyjęta. Ona nie wywołuje wielu emocji" - powiedział we wtorek w Brukseli szef PO Grzegorz Schetyna. Lider Platformy przyjechał do belgijskiej stolicy, by wziąć udział w spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej, które odbywa się przed szczytem UE.

 

Przewodniczący delegacji PO w Parlamencie Europejskim Janusz Lewandowski poinformował, że projekt rezolucji jest już uzgodniony. Jak podkreślał, "nazywa on po imieniu wszystkie zagrożenia demokracji w naszym kraju". "Natomiast kalendarz zmienia się z uwagi na Brexit. Oczywiście wszystko jest dziś w cieniu rozmowy o tym, jak przetrwać z jednością europejską i stabilizacją naszego kontynentu po wyjściu Anglików" - powiedział.

 

Jeśli PE zdecyduje się na przełożenie debaty i rezolucji o Polsce, odbędzie się ona po wakacjach, we wrześniu. Oficjalnie decyzję taką może podjąć konferencja przewodniczących PE, która odbędzie się w drugiej połowie tygodnia. Wcześniej może jednak zapaść nieformalne ustalenie liderów frakcji w tej prawie.

Schetyna nie zapomniał również zająć się Prawem i Sprawiedliwością. Szef PO zapowiedział, że nie pozwoli Jarosławowi Kaczyńskiemu wyprowadzić Polski na obrzeża Europy. Okazało się, że Brexit to część „pisowskiego planu”.

„To, co stało się w Wielkiej Brytanii, jest czymś złym dla Europy, to oczywiste. To jest część – patrząc na to z naszej perspektywy – realizacji pisowskiego planu. Brytyjczycy poszli w tę stronę polityki, którą prowadzi w Polsce PiS: szukania wrogów, przeciwników, a nie partnerów i przyjaciół” – powiedział.

„PiS narzuca narrację, jak to źle jest w Europie. Znani politycy PiS, jak prof. Pawłowicz i prof. Krasnodębski, mówią tak, jak mówią. Słyszeliśmy o fladze UE jako szmacie. To polityka nienawiści. PiS zdegradował wpływ Polski na UE. Taką drogę wybrali też Brytyjczycy. Drogę na obrzeża Europy. Nie pozwolimy Jarosławowi Kaczyńskiemu na realizację takiej polityki” - dodał

 

Mly/PAP

Fot. [Fratria/Andrzej Skwarczyński]

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook