Jedynie prawda jest ciekawa


Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

23.07.2018
antifa23072018
Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

W ostatnich tygodniach w miasteczkach Dell Rapids i Tea doszło do serii włamań. Policja ustaliła, że ich sprawcą mógł być Einerwold i udało im się uzyskać nakaz przeszukania jego mieszkania. Po wejściu odkryli jednak coś dużo poważniejszego niż "fanty" z kradzieży. W jego mieszkaniu znajdował się bowiem materiał, który po analizie okazał się tzw. "flash powder", mieszaniną utleniacza ze sproszkowanym metalem. Takie proszki spalają się niezwykle szybko i produkują przy tym dużo gazów, dlatego po zamknięciu w szczelnym opakowaniu mogą stanowić materiał wybuchowy. Używa się ich głównie w produkcji fajerwerków, jednak stosunkowa łatwość pozyskania sprawia, że są również często używane przez domorosłych terrorystów. 

To właśnie podobnej mieszanki użyto do ataku na World Trade Center w 1993 roku, w którym zginęło 6 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Policja nie ujawniła ile tych materiałów odnaleziono, ale wiadomo, że oprócz zapasu samego środka Einerwold miał co najmniej jedną gotową bombę. 

W jego mieszkaniu znaleziono również arsenał broni palnej, który jeden z policjantów biorących udział w przeszukaniu nazwał „budzącym niepokój”. Wiadomo, że znajdował się wśród nich obrzyn – strzelba śrutowa  z obciętą lufą i kolbą, popularna wśród przestępców – oraz domowej roboty tłumik. Obydwa te przedmioty są nielegalne w Południowej Dakocie. 

Największą zagadką w tej sprawie jest jednak również znaleziona w jego mieszkaniu kurtka z naszywkami Antify oraz stos ulotek tej organizacji, a także manifest wymierzony w rząd, policję i, o dziwo, straż pożarną. Antifa to zbiorcze określenie nieformalnych komunistycznych bojówek, które zaczęły powstawać w latach trzydziestych ubiegłego wieku. W USA zrobiło się o nich głośno po ostatnich wyborach prezydenckich, gdy jej członkowie dokonywali licznych aktów przemocy wobec amerykańskiej prawicy. Czy Einerwold sympatyzował z komunistami i chciał dokonać zamachu politycznego?

Na razie nie wiadomo. Podejrzanemu postawiono chwilowo wyłącznie zarzuty udziału w trzech włamaniach i posiadania nielegalnej broni, ale policja wydaje się przekonana, że coś planował i ma zamiar głębiej zbadać jego związki z tą lewacką bojówką oraz to, co tak naprawdę chciał zrobić ze znalezionymi materiałami wybuchowymi. Pomaga im w tym FBI i ATF. Jego brat twierdzi natomiast, że do Antify było mu bardzo daleko i nigdy nikogo by nie skrzywdził. Jego zdaniem znalezione przez policję materiały wybuchowe mogły posłużyć wyłącznie do budowy świecy dymnej a nie żadnej bomby. Także jego syn jest przekonany, że jego ojciec jest winny co najwyżej braku federalnej licencji na broń – a nie planowania zamachu.

Wiktor Młynarz, za KDLT.com


Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 3. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 4. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 5. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 6. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 7. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook