Jedynie prawda jest ciekawa


Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

23.07.2018
antifa23072018
Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

W ostatnich tygodniach w miasteczkach Dell Rapids i Tea doszło do serii włamań. Policja ustaliła, że ich sprawcą mógł być Einerwold i udało im się uzyskać nakaz przeszukania jego mieszkania. Po wejściu odkryli jednak coś dużo poważniejszego niż "fanty" z kradzieży. W jego mieszkaniu znajdował się bowiem materiał, który po analizie okazał się tzw. "flash powder", mieszaniną utleniacza ze sproszkowanym metalem. Takie proszki spalają się niezwykle szybko i produkują przy tym dużo gazów, dlatego po zamknięciu w szczelnym opakowaniu mogą stanowić materiał wybuchowy. Używa się ich głównie w produkcji fajerwerków, jednak stosunkowa łatwość pozyskania sprawia, że są również często używane przez domorosłych terrorystów. 

To właśnie podobnej mieszanki użyto do ataku na World Trade Center w 1993 roku, w którym zginęło 6 osób, a ponad tysiąc zostało rannych. Policja nie ujawniła ile tych materiałów odnaleziono, ale wiadomo, że oprócz zapasu samego środka Einerwold miał co najmniej jedną gotową bombę. 

W jego mieszkaniu znaleziono również arsenał broni palnej, który jeden z policjantów biorących udział w przeszukaniu nazwał „budzącym niepokój”. Wiadomo, że znajdował się wśród nich obrzyn – strzelba śrutowa  z obciętą lufą i kolbą, popularna wśród przestępców – oraz domowej roboty tłumik. Obydwa te przedmioty są nielegalne w Południowej Dakocie. 

Największą zagadką w tej sprawie jest jednak również znaleziona w jego mieszkaniu kurtka z naszywkami Antify oraz stos ulotek tej organizacji, a także manifest wymierzony w rząd, policję i, o dziwo, straż pożarną. Antifa to zbiorcze określenie nieformalnych komunistycznych bojówek, które zaczęły powstawać w latach trzydziestych ubiegłego wieku. W USA zrobiło się o nich głośno po ostatnich wyborach prezydenckich, gdy jej członkowie dokonywali licznych aktów przemocy wobec amerykańskiej prawicy. Czy Einerwold sympatyzował z komunistami i chciał dokonać zamachu politycznego?

Na razie nie wiadomo. Podejrzanemu postawiono chwilowo wyłącznie zarzuty udziału w trzech włamaniach i posiadania nielegalnej broni, ale policja wydaje się przekonana, że coś planował i ma zamiar głębiej zbadać jego związki z tą lewacką bojówką oraz to, co tak naprawdę chciał zrobić ze znalezionymi materiałami wybuchowymi. Pomaga im w tym FBI i ATF. Jego brat twierdzi natomiast, że do Antify było mu bardzo daleko i nigdy nikogo by nie skrzywdził. Jego zdaniem znalezione przez policję materiały wybuchowe mogły posłużyć wyłącznie do budowy świecy dymnej a nie żadnej bomby. Także jego syn jest przekonany, że jego ojciec jest winny co najwyżej braku federalnej licencji na broń – a nie planowania zamachu.

Wiktor Młynarz, za KDLT.com


Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook