Jedynie prawda jest ciekawa


PE potępił represje na Półwyspie Krymskim

16.03.2017

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wezwał Rosję do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia ukraińskich więźniów politycznych oraz potępił prześladowania mieszkańców Krymu, sprzeciwiających się aneksji półwyspu.

Rosja powinna zaprzestać "wydawania rosyjskich paszportów wszystkim mieszkańcom Półwyspu Krymskiego", a także "niezwłocznie uwolnić przetrzymywanych nielegalnie obywateli Ukrainy, zarówno w Rosji, jak i na nielegalnie okupowanych terytoriach ukraińskich oraz zapewnić im bezpieczny powrót do domu" - wzywają europosłowie w rezolucji przyjętej w związku z trzecią rocznicą aneksji Krymu przez Rosję.

Wskazują także na na liczne informacje o zaginięciach, torturach oraz systematycznym zastraszaniu lokalnych mieszkańców, którzy sprzeciwili się aneksji Krymu. PE wzywa rosyjskie władze do natychmiastowego zaprzestania wszelkich prześladowań. Europosłowie ponowili także żądanie niezwłocznego zniesienia decyzji tzw. Sądu Najwyższego na Krymie z 26 kwietnia 2016 roku, wprowadzającej zakaz działania Medżlisu, samorządu Tatarów krymskich, uznanej przez tenże sąd za organizację ekstremistyczną. Podczas debaty nad rezolucją przewodniczący delegacji PE ds. Ukrainy Dariusz Rosati ocenił, że UE powinna nałożyć dodatkowe sankcje na odpowiedzialnych za prześladowania na Krymie. 

-Wzywam Komisję Europejską do natychmiastowego podjęcia w rozmowach z Rosją sprawy opresji na Półwyspie Krymskim. Wzywam państwa członkowskie UE do rozważenia nałożenia dodatkowych sankcji na osoby odpowiedzialne za łamanie praw człowieka tamże, w tym zamrożenie ich aktywów i objęcie zakazem wjazdu na terytorium UE. W tych trudnych chwilach, musimy być solidarni z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy- oświadczył Rosati.

Jak podkreślił, co "najmniej 39 osób zostało zatrzymanych na Krymie pod fałszywymi oskarżeniami, stosowane są deportacje miejscowej ludności w głąb terytorium Rosji, a tortury i nieludzkie traktowanie więźniów zostało odnotowane przez liczne, niezależne organizacje broniące praw człowieka". Europosłanka PiS Anna Fotyga przypomniała, że Tatarzy krymscy są rdzenną ludnością, która żyje na Krymie od wieków i doświadczyła prześladowań i zastraszania od rosyjskich carów, a teraz doświadcza tego od reżimu Władimira Putina. -Zaproponowano im fikcyjną autonomię za akceptację aneksji Krymu. Są oni jednak ludźmi honoru i odmówili. Wówczas zaczęło się zastraszanie i masowe naruszanie ich praw, w tym delegalizacja ich politycznej reprezentacji, Medżlisu- powiedziała Fotyga.

Tatarzy krymscy, którzy stanowią 12 proc. mieszkańców Półwyspu Krymskiego, byli przeciwni nielegalnemu referendum, które przypieczętowało w 2014 roku aneksję Krymu przez Rosję. Ich społeczność w większości zbojkotowała głosowanie, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz. W styczniu br. Ukraina skierowała do oenzetowskiego Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze pozwy przeciwko Rosji w związku z łamaniem przez nią konwencji o finansowaniu terroryzmu i konwencji o dyskryminacji rasowej. Pozwy mają związek z sytuacją Tatarów krymskich oraz ze wspieraniem przez Rosję separatystów w Donbasie.

fot.[Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po terytorium Państwa Islamskiego by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook