Jedynie prawda jest ciekawa


Parlament Europejski kolejny raz uruchamia artykuł 7. Węgrzy dyscyplinowani tak, jak Polacy

12.09.2018
parlament12092018
Parlament Europejski kolejny raz uruchamia artykuł 7. Węgrzy dyscyplinowani tak, jak Polacy

Parlament Europejski zdecydował się zastosować wobec Węgier art. 7 TUE. Za takim rozwiązaniem głosowało 448 europosłów, przeciwko było 197.

Wniosek w tej sprawie złożyła eurodeputowana Judith Sargentini z partii Zielonych. W uzasadnieniu wskazała, że władze na Węgrzech wprowadziły skandaliczne zmiany w wymiarze sprawiedliwości, cenzurowały media oraz ciemiężyły środowiska akademickie. Za przyjęciem wniosku opowiedziało się 448 deputowanych do PE. Przeciw głosowało 197 europosłów natomiast 48 wstrzymało się od głosu.

Art. 7 traktatu unijnego dotyczy przeciwdziałania zagrożeniu dla wartości leżących u podstaw Unii Europejskiej. Jak czytamy w serwisie „wprost.pl” - „na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE, stanowiąc większością czterech piątych swych członków po uzyskaniu zgody Parlamentu Europejskiego, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości UE”.

W swojej wypowiedzi do mediów Viktor Orban stwierdził, że Węgry nadal będą prowadzić obecną politykę i nie poddadzą się szantażowi. Twierdzi on, że głosowanie w tej sprawie jest karą za sprzeciw węgierskiego rządu wobec polityki migracyjnej UE.


rh/wprost.pl

Fot: PAP/EPA/PATRICK SEEGER

Warto poczytać

 1. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 2. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 3. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

 4. neumunster18092018 18.09.2018

  Młody Polak zasztyletowany w Neumuenster. Policja szuka napastnika

  Policja w Kilonii w Niemczech potwierdziła w poniedziałek, że w niedzielę w miejscowości Neumuenster przy użyciu noża zabito 20-letniego Polaka. Podejrzewany o morderstwo uciekł z miejsca zbrodni; trwają jego poszukiwania.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook