Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: zamknięte społeczeństwo widzi wokół siebie wrogów

02.12.2017
Papiez02122017
Papież: zamknięte społeczeństwo widzi wokół siebie wrogów

W ostatnim dniu wizyty w Bangladeszu papież Franciszek spotkał się w stolicy kraju Dhace z młodzieżą. Apelował: "przyjmujcie i akceptujcie tych, którzy działają i myślą inaczej". Ostrzegał, że zamknięte społeczeństwo widzi wokół siebie tylko wrogów.

Podczas spotkania w stołecznym kościele katolickim papież mówił młodym ludziom różnych wyznań i religii: "smutne jest to, kiedy zamykamy się w naszym małym świecie i zajmujemy się sami sobą".

- Kiedy naród, religia czy społeczeństwo stają się małym światem, tracą to, co najlepsze i popadają w zarozumiałość, zgodnie z którą "ja jestem dobry, a ty zły"- zauważył.

Franciszek wyraził zadowolenie, że w spotkaniu udział wzięli także młodzi muzułmanie. Wyraził uznanie dla postawy "społecznej przyjaźni" i wzajemnej pomocy.

Mówił również, że trzeba "mieć podróżować w życiu, a nie włóczyć się bez celu".

"Nasze życie nie jest pozbawione kierunku, ma cel"; "to tak, jakby Bóg zainstalował nam w środku oprogramowanie, które pozwala nam dostrzec jego boski plan i odpowiedzieć na niego w duchu wolności" - wskazywał papież.

- Ale jak każde oprogramowanie, także to musi być stale aktualizowane - dodał. Zachęcił: "Aktualizujcie wasz program".

Po spotkaniu z młodzieżą papież udał się na pobliski cmentarz parafialny, na którym pochowanych jest wielu zakonników.

W sobotę Franciszek odwiedził także dom opieki imienia Matki Teresy z Kalkuty, gdzie spotkał się z przebywającymi tam dziećmi i ludźmi starszymi.

PAP
Fot: PAP/EPA/ANDREW MEDICHINI / POOL

Warto poczytać

 1. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

 2. plakaty-wish-antykoncepcja-18092018 18.09.2018

  Dziecko mniej wartościowe od konsoli do gier i szminek? Wstrząsające plakaty promujące antykoncepcję

  Brytyjska służba zdrowia rozpoczęła nietypową akcję promocyjną w mieście Welsell. Jej autorzy zamierzają reklamują darmowy dostęp do antykoncepcji dla młodzieży poniżej 16 roku. Zachętą ma być hasło „po co poświęcać przyjemności na opiekę nad dzieckiem”

 3. plcie-18092018 18.09.2018

  Szaleństwo! Szwedzki uczony ma zakaz uczenia o różnicach między kobietami, a mężczyznami. Absurdalny powód

  Szwedzki profesor neurofizjologii Germund Hesslow ma nie lada problem z władzami uczelni Uniwersytetu Lund. Okazuje się, że mężczyzna nie może głosić prawd naukowych na temat różnic pomiędzy kobietami, a mężczyznami ponieważ jest to sprzeczne ze szwedzkimi wartościami

 4. Il-20-18092018 18.09.2018

  Rosyjski resort nie ma wątpliwości. Izrael odpowiedzialny za zestrzelenie rosyjskiego samolotu w Syrii

  Rosyjskie MON w oficjalnym oświadczeniu uznało, iż syryjskie siły przeciwlotnicze omyłkowo zestrzeliło samolot wojskowy Ił-20. Zdaniem resortu pomyłka Syryjczyków powstała z powodu celowej prowokacji ze strony sił lotniczych Izraela

 5. szijjarto05032018 18.09.2018

  Deklaracja szefa MSZ Węgier. „Zawetujemy każdą próbę sankcji wobec Polski”

  Szef MSZ Węgier Peter Szijjarto oświadczył w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika "Kommiersant", że Węgry zawetują każdą próbę nałożenia przez UE sankcji na Polskę. W wywiadzie Szijjarto oznajmił też, że rezolucja PE ws. Węgier była umotywowana politycznie.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook