Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: w obliczu cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich

28.04.2018
1270popef
Papież: w obliczu cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że w obliczu ludzkiego cierpienia konieczny jest wysiłek wszystkich. Podczas audiencji dla uczestników konferencji w Watykanie papież mówił, że nauka ma ograniczenia, które należy szanować dla dobra człowieka.

Zwracając się do uczestników międzynarodowej konferencji na temat medycyny regeneracyjnej Franciszek oświadczył: "Wobec problemu ludzkiego cierpienia konieczne jest to, by umieć doprowadzić do współdziałania osób i instytucji, także przekraczając uprzedzenia, by podsycać zapał i wysiłki wszystkich na rzecz osoby chorej".

Potrzebne są - zdaniem papieża - konkretne działania na rzecz cierpiących poprzez połączenie starań i idei, "zdolnych zaangażować reprezentantów różnych wspólnot: naukowców, lekarzy, pacjentów, rodziny, badaczy zajmujących się etyką i kulturą, przywódców religijnych, filantropów, przedstawicieli rządów i biznesu".

"Kościół chwali każdy wysiłek badawczy i stosowany, mający na celu troskę o osoby cierpiące, ale przypomina także, iż jedną z fundamentalnych zasad jest to, że nie wszystko, co jest technicznie możliwe czy wykonalne, jest zarazem etycznie do zaakceptowania" - stwierdził Franciszek.

Dodał: "Nauka, jak każda aktywność ludzka, wie, że ma ograniczenia, które należy uszanować dla dobra samej ludzkości oraz potrzeby poczucia etycznej odpowiedzialności".

Papież wymienił cztery hasła, które według niego mają kluczowe znaczenie: "zapobiegać, chronić, leczyć i przygotować przyszłość".

Jak wyjaśnił, "jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że wielu chorób można uniknąć, gdyby była większa troska o styl życia i kulturę, którą promujemy".

"Zapobieganie oznacza dalekowzroczne spojrzenie na człowieka i środowisko, w jakim żyje" - zaznaczył Franciszek. Wyraził przekonanie, że ten aspekt jest szczególnie ważny, ponieważ coraz więcej dzieci i młodych ludzi narażonych jest na ryzyko chorób związanych z "radykalnymi zmianami współczesnej cywilizacji".

Papież zaapelował jednocześnie o zwiększenie wysiłków w celu rozpowszechnienia nowych metod kuracji dotyczących "chorób rzadkich, autoimmunologicznych, neurologicznych".

"Potrzebna jest refleksja nad zdrowiem ludzkim w szerszym kontekście, nie tylko badań naukowych, ale także naszej zdolności, by zachować i chronić środowisko" - uważa papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA FOTO

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook