Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: trzeba umacniać wiarę w Jezusa

05.08.2018
1270papiezas
Papież: trzeba umacniać wiarę w Jezusa

W rozważaniu przed niedzielną modlitwą Anioł Pański papież Franciszek mówił o "chlebie życia", jakim dla wierzących jest Jezus Chrystus i o konieczności pielęgnowania relacji z Bogiem i umacniania wiary.

Nawiązując do niedzielnego czytania z Ewangelii papież przypomniał, że Jezus "pragnie zaspokoić nie tylko ciało, lecz także dusze, dając pokarm duchowy, który może zaspokoić najgłębszy głód".

 Wyjaśnił, że Jezusowi nie wystarcza, by ludzie go szukali, Jezus pragnie ich karmić tym pokarmem, który "trwa na życie wieczne". Chodzi o "Jego Słowo, Jego Ciało, Jego Krew", o ten "pokarm, który Jezus daje nam każdego dnia" - o otwarcie życia na wartości wyższe od potrzeb materialnych: jedzenia, odziewania się, kariery.

 Komentując, że często ludzie nie rozumieją, do czego zaprasza ich sam Bóg, Franciszek mówił o "powszechnej pokusie redukowania religii do zachowywania przykazań", o mniemaniu, że to i spełnianie dobrych uczynków wystarczy, aby sprawić Bogu przyjemność i mu się przypodobać. Tymczasem Jezus - kontynuował papież - daje nieoczekiwaną wskazówkę: "Na tym polega dzieło (zamierzone przez) Boga, abyście uwierzyli w Tego, którego On posłał".

 "Słowa te są skierowane do nas, dzisiaj" - zaznaczył. - "Dzieło (zamierzone przez) Boga" nie polega na spełnianiu przykazań i dobry uczynków, lecz na "wierzeniu" - podkreślił. I dopiero wiara, relacja miłości i zaufania do Jezusa pozwoli czynić "cuda" dla dobra naszych bliźnich.

Franciszek przypomniał także papieża Pawła VI w wigilię 40. rocznicy jego śmierci. Nazwał go "papieżem nowoczesności". W oczekiwaniu na jego kanonizację, która ma się odbyć 14 października, prosił go o "wstawiennictwo za Kościołem i pokojem na świecie".

 Błogosławiony Paweł VI ma zostać kanonizowany na zakończenie XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów - instytucji, którą powołał do istnienia. Był papieżem w latach 1963-1978, w czasie Soboru Watykańskiego II, który dokonał głębokich zmian w Kościele.

 (PAP)


Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 4. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 5. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 6. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 7. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 8. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook