Jedynie prawda jest ciekawa


Papież odprawił mszę dla więźniów

06.11.2016

Papież Franciszek odprawił w niedzielę w Watykanie mszę dla około tysiąca więźniów z Włoch i Hiszpanii.

Papież Franciszek odprawił w niedzielę w Watykanie mszę dla około tysiąca więźniów z Włoch i Hiszpanii. W homilii wzywał ich, by nie tracili nadziei i mówił, że nie może ona zostać zduszona przez nikogo.

Jubileusz Więźniów odbył się w ramach Roku Świętego. Do Watykanu przybyli także członkowie rodzin osób skazanych, kapelani więzienni, funkcjonariusze służby penitencjarnej i pracownicy zakładów karnych oraz organizacji pomagających skazanym. Obecny był też minister sprawiedliwości Włoch Andrea Orlando.

W homilii w bazylice Świętego Piotra papież powiedział: "Tam, gdzie jest osoba, która popełniła błąd, tym bardziej obecne jest miłosierdzie Boga, by wzbudzić skruchę, przebaczenie, pojednanie".

"Nie istnieje miejsce w naszym sercu, do którego nie może dotrzeć miłość Boga" - dodał.

"Brak szacunku dla prawa zasługiwał na skazanie, a pozbawienie wolności to najcięższa forma kary, jaką się odbywa, bo dotyka osoby w jej najbardziej osobistej sferze. Ale nadziei nie może zabraknąć" - podkreślił Franciszek.

Następnie stwierdził: "Czym innym jest to, na co zasługujemy za wyrządzone zło, a czym innym jest tchnienie nadziei, która nie może zostać zduszona przez nic ani przez nikogo".

Zwracając się do więźniów zauważył: "To pewna hipokryzja skłania do tego, by widzieć w was tylko osoby, które popełniły błąd, dla których jedyną drogą jest więzienie. Nie myśli się o możliwości zmiany życia, mało ufa się w rehabilitację".

"Lecz w ten sposób - zaznaczył - zapomina się, że wszyscy jesteśmy grzesznikami i często, że jesteśmy więźniami nie zdając sobie z tego sprawy".

Franciszek wyraził przekonanie, że "pokazywanie palcem kogoś, kto zbłądził, nie może stać się alibi, by ukryć własne sprzeczności". Przypomniał, że nikt przed Bogiem nie może uważać się za sprawiedliwego. "Ale i nikt nie może żyć bez pewności, że znajdzie przebaczenie" – oznajmił papież.

Apelował do więźniów, by nie zamykali się w swojej przeszłości.

"Oczywiście przeszłość, nawet jeśli byśmy tego chcieli, nie może zostać napisana na nowo. Ale historia, która zaczyna się dzisiaj i która patrzy w przyszłość, jest wciąż cała do napisania, dzięki łasce Boga i waszej osobistej odpowiedzialności" - dodał.

Franciszek wskazywał, że "ucząc się na błędach z przeszłości można otworzyć nowy rozdział życia".

"Nie ulegajmy pokusie myślenia, że nie można nam przebaczyć" - prosił. Papież wyznał, że za każdym razem, gdy idzie z wizytą do więzienia, zadaje sobie pytanie: "Dlaczego oni tu są, a nie ja?". Podkreślił, że każdy może zbłądzić.

[fot. PAP/EPA]

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 2. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 3. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 4. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 5. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 6. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 7. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook