Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: Maryja i Józef wprowadzają nas w tajemnicę Bożego Narodzenia

18.12.2016

Na tydzień przed Bożym Narodzeniem papież Franciszek wezwał w niedzielę wiernych, by w poprzedzających je dniach zatrzymali się na chwilę w ciszy i refleksji. Papież podziękował za życzenia, jakie otrzymał z okazji swych sobotnich 80. urodzin.

Zwracając się do wiernych przybyłych na plac Świętego Piotra na południową modlitwę Anioł Pański Franciszek powiedział: "W przyszłą niedzielę będzie Boże Narodzenie. W tym tygodniu starajmy się znaleźć moment, by się zatrzymać, pomilczeć i wyobrazić sobie Matkę Bożą i świętego Józefa zmierzających do Betlejem; drogę, trud, ale także radość, wzruszenie, a potem obawę, czy znajdą miejsce, niepokój".

„Maryja i Józef, którzy jako pierwsi przyjęli Jezusa przez wiarę, wprowadzają nas w tajemnicę Bożego Narodzenia. Ona pomaga zająć postawę gotowości przyjęcia Syna Bożego w naszym konkretnym życiu, Józef zaś zachęca nas do szukania i ufnego pełnienia woli Bożej” – mówił Franciszek zanim udzielił wszystkim błogosławieństwa, po czym m.in. życzył wszystkim godnego przeżycia zbliżających się świąt.

Papież zaznaczył, że liturgia ostatniej niedzieli Adwentu naznaczona jest tematem bliskości Boga do ludzkości a czytany dzisiaj fragment Ewangelii św. Mateusza ukazuje dwie osoby, najbardziej zaangażowane w tę tajemnicę: Maryję Pannę i Józefa, Jej oblubieńca. 

„Przybywając do łona Maryi, Bóg zbliżył się do człowieka, przyjmując ciało z niewiasty. W odmienny sposób chce ze swą łaską wejść w nasze życie i dać nam w darze Swego Syna. A czy my Go przyjmujemy, czy może odrzucamy? Podobnie jak Maryja, my także, przyjmując Jezusa i starając się codziennie iść za Nim, możemy współpracować z Jego planem zbawienia nas” – podkreślił papież. 

Zauważył następnie, że św. Józef, nie będąc w stanie wytłumaczyć sobie ciąży Maryi, otrzymuje od wysłannika Bożego wyjaśnienie istoty tego macierzyństwa. Przygarniając Maryję, świadomie i z miłością przygarnia Tego, który został w Niej poczęty za sprawą cudownego dzieła Boga, dla którego nic nie jest niemożliwe - podkreślił Franciszek. Dodał, że Józef - człowiek pokorny i sprawiedliwy - uczy nas, aby zawsze ufać Bogu, dać się Jemu prowadzić z dobrowolnym posłuszeństwem.

"I te dwie postacie, które jako pierwsze przyjęły Jezusa przez wiarę, wprowadzają nas w tajemnicę Bożego Narodzenia" - zaznaczył Franciszek. W czasie spotkania w Watykanie papież mówił też: "Chciałbym podziękować wszystkim osobom, instytucjom, które wczoraj złożyły mi życzenia. Dziękuję".

Watykan informował wcześniej, że z całego świata napłynęło pocztą elektroniczną ponad 50 tysięcy listów z życzeniami dla Franciszka.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 2. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

 3. asia-argento-20082018 20.08.2018

  Istny paradoks. Liderka ruchu #MeToo oskarżona o napaść na tle seksualnym

  Aktorka Asia Argento jest jedną z pierwszych kobiet, która publicznie wyznała, iż swego czasu stała się ofiarą zgwałcenia dokonanego przez filmowego producenta Harveya Weinsteina

 4. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 5. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 6. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 7. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 8. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook