Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: Należy spowiadać za każdym razem, gdy ktoś o to prosi

17.03.2017

Papież Franciszek powiedział w piątek, że konfesjonały muszą być zawsze otwarte. "Proszę, niech nie będzie na nich kartek: spowiedź w poniedziałek i środę, w takiej i takiej godzinie" - mówił, zwracając się do spowiedników uczestniczących w kursie w Watykanie.

"Spowiadanie jest priorytetem duszpasterskim. Należy spowiadać za każdym razem, gdy ktoś o to prosi" - podkreślił papież podczas audiencji w Auli Pawła VI.


Dobry spowiednik, wskazywał, musi przede wszystkim się modlić, dzięki czemu - dodał - uniknie "zawziętości i nieporozumień", do których może dojść w konfesjonale. "Spowiednik, który się modli, wie dobrze, że on sam jest pierwszym grzesznikiem i że jemu najpierw przebaczono. A zatem modlitwa jest gwarancją tego, że zapobiegnie się wszelkim postawom surowości,w której niepotrzebnie osądzany jest grzesznik, a nie grzech" - tłumaczył Franciszek.

Wskazywał, że spowiednik musi zrozumieć "rany innych" i leczyć je przy pomocy "oleju miłosierdzia". Mówił o potrzebie "cennego daru pokory", delikatności oraz umiejętności "rozpoznania" i rozróżnienia. Nie wolno nigdy - dodał - "wsadzać wszystkiego do jednego worka"."

Ileż zła przynosi Kościołowi brak rozpoznania. Ileż zła przynosi duszom działanie, które nie masowych korzeni w pokornym słuchaniu Ducha Świętego i woli Boga" - zauważył papież. Po południu Franciszek będzie przewodniczyć w bazylice świętego Piotra liturgii pokutnej.Wyspowiada też grupę osób.Watykaniści przypominają też, że Franciszek jest pierwszym papieżem, który publicznie przykląkł przed konfesjonałem, prosząc o przebaczenie.


[fot.PAP/EPA/ALESSANDRA tARANTINO / POOL]

MW/PAP

Warto poczytać

 1. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 2. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 3. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 4. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

 5. 1270parlamentbrts 15.08.2018

  Sprawca ataku na brytyjski parlament to imigrant z Sudanu?

  Sprawca wtorkowego ataku terrorystycznego na brytyjski parlament to 29-letni Salih Khater, który jest obywatelem Wielkiej Brytanii, dokąd przyjechał około pięć lat temu z Sudanu - podały w środę brytyjskie media

 6. 1270genoaas 15.08.2018

  Prokurator z Genui: to nie fatum, ale błąd ludzki

  "To nie fatum, ale błąd ludzki" - tak o przyczynie katastrofy wiaduktu w Genui powiedział w środę szef tamtejszej prokuratury Francesco Cozzi. Najnowszy bilans ofiar zawalenia się mostu-wiaduktu w stolicy Ligurii to 37 zabitych i 16 rannych.

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook