Jedynie prawda jest ciekawa


Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

24.05.2018
pope24052018
Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne". W wywiadzie dla czwartkowego wydania włoskiej gazety "L'Eco di Bergamo" powiedział też, że zadaniem Kościoła nie jest zmiana rządów, ale logiki rządzenia.

Odnosząc się do postawy wobec migrantów papież oświadczył: "Sytuacja międzynarodowa jest złożona, wiadomo. Ale ja w każdym razie jestem przekonany, że mury wznoszone są ze strachu, by nie widzieć cierpienia brata, co może zakłócić spokój; budowane są, by chronić to, co powinno być wspólne".

Franciszek zauważył również, że wznoszenie muru to "zamykanie serca, zapieczętowanie go niczym grób". "To nie jest kwestia hojności czy solidarności. Trzeba wykonać dużo pracy, stworzyć nową kulturę, nową mentalność, edukować nowe pokolenia i myśleć o nas jako jednej rodzinie ludzkiej, wspólnocie bez granic" - apelował.

W czasie rozmowy papież został zapytany o to, co sądzi o "stawianiu znaku równości między terroryzmem i islamizmem". Odpowiedział, że kwestia ta "jest na ustach wielu". "Ale to kłamstwo i głupota" - dodał.

Franciszek mówił również o pracy i bezrobociu. Jego zdaniem "prawdziwa kultura pracy nie polega wyłącznie na tym, by umieć produkować, ale także, by odwoływać się do wzorów zrównoważonej konsumpcji". Przestrzegł przed "wyprzedawaniem pracy dla konsumpcji". "W ten sposób wraz z pracą wyprzedamy wszystkie siostrzane słowa: godność, szacunek, honor i wolność" - ocenił.

Jak zauważył, "już teraz bezrobocie wśród młodzieży to grzech społeczny, a społeczeństwo jest za to odpowiedzialne". Kościół - jak dodał papież - "robi to, co może". Wyznał, że w wymiarze globalnym niepokoją go nierówności, które "zawsze są związane z lekkomyślnym wyzyskiem ludzi i zasobów natury".

"Prawdziwym zadaniem Kościoła nie jest doprowadzanie do zmiany rządów, ale sprawianie, by logika Ewangelii weszła do myśli i gestów rządzących" - oświadczył.
Zdaniem Franciszka "również w Kościele, gdy nie żyje się zgodnie z logiką jedności, ale korporacji, może dojść do stosowania prawdziwych strategii wojny przeciwko komuś dla władzy, która czasem wyraża się w wymiarze ekonomicznym, czasem jeśli chodzi o pełnione funkcje".

Jako "antidotum na fałsz" papież wskazał ludzi, a nie strategie. Wyjaśnił, że ma na myśli osoby, które są gotowe wysłuchać, podjąć trud zrozumienia i dialogu, które nie noszą w sercu podziałów i urazy, zaś umieją "w odpowiedzialny sposób korzystać z mediów".

Franciszek wyraził przekonanie, że "Kościół ma służyć człowiekowi jako takiemu, a nie tylko katolikom; ma bronić przede wszystkim i wszędzie praw człowieka, a nie tylko Kościoła katolickiego".

Wywiad w gazecie z Bergamo ukazał się w związku z przewiezieniem do tego miasta szczątków świętego Jana XXIII, który pochodził z tamtych stron.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ cyk/ ron/ ap/


Warto poczytać

 1. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 2. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 3. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 4. hambach20092018 20.09.2018

  Tragedia podczas likwidacji przez policję miasteczka ekologów w Niemczech. Nie żyje młody mężczyzna

  Podczas likwidacji przez policję, domków aktywistów okupujących las Hambach zginął jeden z ekologów. Informację o śmierci przekazała policja w Akwizgranie.

 5. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

 6. duda-trump-19092018 19.09.2018

  Krajobraz po wizycie Dudy w USA. Co udało się wygrać Polakom w Białym Domu?

  Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie nie przyniosła zbyt wielu zaskoczeń nikomu, kto uważnie śledził temat. Nie była jednak pozbawiona znaczenia. Co udało się Polakom przywieźć z Waszyngtonu?

 7. Maduro-19092018 19.09.2018

  Wenezuela głoduje, Maduro zajada się stekami

  Prezydent Wenezueli Maduro zatrzymał się na obiad w tureckiej restauracji. Wywołał tym samym ogromny skandal

 8. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 19.09.2018

  Szaleństwo australijskiej feministki. Uważa współżycie z partnerem za czyn gorszy od zgwałcenia

  Pochodząca z Australii pisarka Germaine Greer znana jest ze swoich feministycznych poglądów, a przede wszystkim zaskakujących teorii dotyczących kobiet i mężczyzn w swoich publikacjach. Jednak tym razem feministka swoim najnowszym poglądem przeszła samą siebie

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook