Jedynie prawda jest ciekawa


Papież Franciszek w obronie bezdomnych

16.03.2017

Papież Franciszek przestrzegł przed traktowaniem bezdomnych i ubogich jako "elementu krajobrazu miasta". Jesteśmy na "złej drodze", jeśli tak uważamy - mówił w czwartek w homilii podczas mszy w kaplicy watykańskiego Domu Świętej Marty.

Franciszek zapytał: "Co czujemy w sercu, kiedy idąc ulicą widzimy bezdomnych, widzimy same dzieci, które proszą o jałmużnę?". 

Następnie przytoczył obiegowe opinie i głosy, jakie można w takiej sytuacji usłyszeć: "Oni są z tej grupy etnicznej, która kradnie". Papież zachęcił do refleksji nad tym, czy widząc żebrzących "przechodzi się dalej" obojętnie. 

"Bezdomni, biedni, porzuceni, także ci bezdomni dobrze ubrani, ale nie mający pieniędzy na czynsz, bo są bez pracy. Co czuję wobec nich?" - pytał. Czy uważa się ich, jak dodał, za "część panoramy, krajobrazu miasta jak pomnik, przystanek autobusowy, urząd pocztowy?". "Czy także bezdomni są częścią miasta? Czy to jest normalne?" - dopytywał Franciszek. 

Następnie zaapelował: "Uważajcie, uważajmy. Kiedy coś takiego w naszym sercu rozbrzmiewa jako normalne, kiedy mówi się: +cóż, takie jest życie, ja jem i piję, a żeby pozbyć się trochę winy dam datek i idę dalej+, to nie jest to dobra droga". 

Fragmenty homilii papieża przytoczyło Radio Watykańskie.

 

ak/PAP 

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. jack19082018 19.08.2018

  Nie chciał upiec tortu homoseksualistom, znów stanie przed sądem

  Właściciel piekarni Masterpiece Cakeshop parę lat temu stał się najsłynniejszym piekarzem w USA. Powodem była jego odmowa upieczenia tortu na homoseksualne wesele

 2. indie-powodz-19082018 19.08.2018

  Tragiczny bilans indyjskich powodzi. Prawie 400 ofiar śmiertelnych

  Liczba ludzi, którzy zginęli w południowo-zachodnim indyjskim stanie Kerala od początku sezonu monsunowego, czyli od końca maja, wzrosła do 357 - podały w niedzielę władze lokalne. W tym 33 osoby zmarły w ciągu ostatniej doby

 3. izrael-granica-19082018 19.08.2018

  Protesty Palestyńczyków zbyt kłopotliwe? Izrael zamyka przejście graniczne

  Izrael zamknął w niedzielę przejście graniczne ze Strefą Gazy w Erezie, jedyne dostępne dla zwykłych ludzi, z powodu odbywających się wzdłuż granicy palestyńskich manifestacji - podaje agencja AFP, powołując się na źródła we władzach Izraela

 4. wenezualescy-uchodzcy-19082018 19.08.2018

  Zaatakowano obóz dla uchodźców z Wenezueli. Powodem zemsta

  Grupy mieszkańców miasta Pacaraima w północnej Brazylii zaatakowały w sobotę dwa prowizoryczne obozy dla uchodźców z Wenezueli. Jak poinformowały lokalne media, był to odwet za rzekome pobicie dzień wcześniej przez Wenezuelczyków miejscowego sklepikarza

 5. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 6. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 7. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 8. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook