Jedynie prawda jest ciekawa


Papież Franciszek udaje się w środę do Kolumbii

05.09.2017

W środę papież Franciszek wyrusza w podróż do Kolumbii, której celem jest wsparcie procesu pokojowego po 50 latach wojny domowej. Wizyta przypada w delikatnej fazie realizacji porozumienia władz z partyzantką, Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

Do kraju, w którym trwający przez dekady konflikt pochłonął kilkaset tysięcy ofiar, papież przybędzie jako posłaniec pokoju i misjonarz pojednania - podkreśliło Radio Watykańskie. Zauważyło też, że znaczenie tej pielgrzymki w symboliczny opisuje jej motto: "Zróbmy pierwszy krok". Logo wizyty ukazuje papieża robiącego krok naprzód.

Franciszek jedzie na zaproszenie prezydenta Kolumbii Juana Manuela Santosa i biskupów tego kraju. W czasie tej 20. zagranicznej podróży Franciszek odwiedzi cztery miasta, a każdy etap pielgrzymki poświęcony będzie osobnemu tematowi: pokojowi i krzewieniu życia, pojednaniu, życiu chrześcijańskiemu, obronie godności i prawom człowieka.

To będzie trzecia podróż papieża do Ameryki Południowej, po wizycie w Brazylii na Światowych Dniach młodzieży i pielgrzymce do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. Do Kolumbii powróci po 6 latach. Był tam dwa lata przed swym wyborem.

Wizyta będzie zwieńczeniem starań papieża na rzecz wewnętrznego pokoju w Kolumbii. W grudniu zeszłego roku przyjął na audiencji w Watykanie prezydenta Santosa kilka dni po tym, gdy odebrał on Pokojową Nagrodę Nobla za zawarcie porozumienia z lewacką partyzantką FARC. Na audiencji obecny był także lider kolumbijskiej opozycji, były prezydent Alvaro Uribe, co uznano wtedy za wyjątkowe wydarzenie i pełen determinacji gest papieża na rzecz pokoju. Porozumienie zostało odrzucone w referendum w październiku niewielką przewagą głosów, a jego przeciwnikiem był właśnie Uribe. Nowe porozumienie z FARC zostało podpisane w listopadzie.

Papież podjął w ten sposób próbę pogodzenia politycznych antagonistów i przekonania Uribe do poparcia nowej ugody. Santos zaś podczas audiencji przekonywał Franciszka, by przyjechał do Kolumbii, argumentując, że taka wizyta wzmocniłaby zabiegi o pokój.

Kościół od lat włącza się w dialog pokojowy w Kolumbii. Podjął się mediacji między partyzantką a rządem. Otacza też opieką rodziny ofiar. Jak zauważono, nie ma ani jednego Kolumbijczyka, który w bezpośredni sposób nie zostałby dotknięty tragedią wojny domowej trwającej ponad pół wieku.

Papież odleci do stolicy Kolumbii, Bogoty w środę przed południem. W czwartek Franciszek spotka się z przedstawicielami władz kraju, do których wygłosi przemówienie i złoży kurtuazyjną wizytę prezydentowi Juanowi Manuelowi Santosowi. Odwiedzi stołeczną katedrę, a także spotka się z kierownictwem konferencji episkopatów Ameryki Łacińskiej. Na zakończenie dnia papież odprawi mszę w parku Simona Bolivara.

W piątek Franciszek uda się do miasta Villavicencio, gdzie odprawi mszę na terenie bazy lotniczej. Oczekuje się tam przybycia około pół miliona wiernych. Następnie w miejscowym parku odbędzie się z udziałem papieża wielkie spotkanie modlitewne w intencji pojednania narodowego. Miasto to, przypomina się, szczególnie ucierpiało w wyniku wojny domowej.

W sobotę Franciszek będzie w mieście Medellin, znanym z ponurej kroniki kryminalnej z powodu działalności okrutnego kartelu narkotykowego. Odprawi tam mszę na lotnisku. Odwiedzi ośrodek charytatywny świętego Józefa i spotka się z duchowieństwem.

W niedzielę papież poleci do miasta Cartagena. Poświęci tam kamień węgielny domu dla bezdomnych. Z wiernymi spotka się na południowej modlitwie Anioł Pański.

Papież - jezuita odwiedzi też sanktuarium świętego Piotra Klawera (1580-1654), hiszpańskiego jezuity, misjonarza i opiekuna niewolników. W porcie Contecar Franciszek odprawi mszę. Z Cartageny odleci do Rzymu, gdzie przybędzie w poniedziałek około południa. Papieskiej wizycie towarzyszyć będą wyjątkowe, jak się podkreśla, środki bezpieczeństwa. W stan gotowości postawiono ponad 14 tysięcy policjantów i 3600 żołnierzy.

Komentatorzy podkreślają, że historyczna wizyta pierwszego papieża z Ameryki Południowej w Kolumbii zbiega się w czasie przemianą, jaką przechodzi była już partyzantka FARC, która złożyła broń i chce stać się siłą polityczną.

To będzie bardzo trudna podróż - zauważają watykaniści. Papież wygłosi 12 przemówień. Jak zauważono w Watykanie, w czasie papieskiej wizyty w Kolumbii oczekuje się obecności wielu biskupów z pogrążonej w głębokim kryzysie politycznym Wenezueli. 

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270trumpmerkel 25.09.2018

  Trump w ostrych słowach do Niemców: „Bierzcie przykład z Polski!”. Merkel się wścieknie

  Prezydent Donald Trump oświadczył podczas sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że USA odrzucają "ideologię globalizacji" i "globalne zarządzanie". Prezydent powiedział też, że Międzynarodowy Trybunał Karny "nie ma żadnej prawomocności".

 2. 1270aaaborcja 25.09.2018

  Lewica chce zabijać zdrowe nienarodzone dzieci?

  Niedawna decyzja Irlandczyków o liberalizacji prawa aborcyjnego spotkała się z zachwytem ze strony środowisk lewicowych

 3. chrzescijanstwo-vs-islam-25092018 25.09.2018

  To już się dzieje w Niemczech! Allah zamiast krzyża. Budynek kościoła przemieniony w meczet

  Hamburski kościół ewangelicki zostanie przemieniony w meczet. Podobna sytuacja w Niemczech nie miała jeszcze miejsca

 4. kozlowska-25092018 25.09.2018

  Szczyt ignorancji wobec decyzji polskich władz. Kozłowska ponownie na terytorium UE

  Najpierw w Berlinie na zaproszenie Franka Schwabe, teraz w Brukseli na inwitacje Guya Verhofstadta oraz Rebecci Harms. Ludmiła Kozłowska, szefowa kontrowersyjnej fundacji Otwarty Dialog, ponownie wjechała na terytorium UE, ignorując ostrzeżenie polskich służb

 5. 1270dudausafreinds 24.09.2018

  Prezydent: USA to jeden z najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski

  USA są jednym z najlepszych, najbardziej wypróbowanych przyjaciół Polski, również w sprawach gospodarczych; chcemy przenieść relacje z USA na wyższy poziom - powiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając w poniedziałek Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Nowym Jorku.

 6. timmersmans-19092018 24.09.2018

  Decyzja zapadła. Polska zaskarżona przez Komisję Europejską

  Komisja Europejska podjęła decyzję o skierowaniu skargi przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa dotyczy zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym dotyczących m.in. przechodzenia sędziów w stan spoczynku

 7. TuskFlickr 24.09.2018

  Donald Tusk doprowadzi do rozpadu Zjednoczonego Królestwa? Brytyjska premier upokorzona

  Donald Tusk wywołał prawdziwą burzę podczas unijnego szczytu przywódców wspólnoty w Salzburgu, kiedy publicznie skrytykował plan kompromisowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Szef Rady Europejskiej znalazł się w ogniu krytyki europejskich polityków

 8. piraci23092018 23.09.2018

  Szwajcarski statek zaatakowany przez nigeryjskich piratów. Porwano dwunastu członków załogi

  Szwajcarski statek MV Glarus został zaatakowany przez nigeryjskich piratów. 12 członków załogi zostało porwanych.

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook