Jedynie prawda jest ciekawa


Papież Franciszek: Kościół został powołany dla prawdy, dobra i piękna

16.03.2013

Dziennikarze to pierwsza grupa, poza duchownymi, z którymi spotkał się nowowybrany biskup Rzymu.

Papież Franciszek spotkał się w auli Pawła VI z dziennikarzami z kilkudziesięciu krajów. Było to jego pierwsze spotkanie z przedstawicielami mediów.

"Drodzy przyjaciele, jestem rad, że na początku mojej posługi mogę się z wami spotkać, którzy pracowaliście, tu w Rzymie w tak bogatym w wydarzenia czasie" - mówił papież do dziennikarzy, którzy zebrali się w auli. Franciszek podkreślił rola środków masowego przekazu, która stale się zmienia i rośnie. Franciszek przypomniał, że mówiąc o wyborze papieża trzeba pamiętać, że "środkiem jest Chrystus, a nie jego następca".

Papież dziękował mediom, za przybliżanie ludziom tego co działo się na konklawe "dając klucz do zrozumienia kościoła".

Kościół został powołany dla prawdy, dobra i piękna - podsumował Franciszek.

Ojciec Święty uraczył dziennikarzy ciekawą opowieścią odsłaniającą nieco kulisy kardynalskiego głosowania.

Franciszek zdradził, że podczas odczytywania głosów siedział obok swojego przyjaciela, brazylijskiego kardynała Claudio Hummesa. Według relacji Papieża, ten wspierał go, kiedy po kolejnych ujawnionych głosach zyskiwał coraz większą przewagę nad innymi kandydatami.

"Kard. Hummes siedział obok, gdy "rzecz się stawała niebezpieczna" i powiedział - nie zapomnij o biednych" - zdradził papież, któremu właśnie wtedy przed oczami stanął św. Franciszek z Asyżu. Papież mówił też, że wybór imienia Franciszek, wiąże się z pamięcią o biedzie i wojnach, a o jego wyborze upewnił się w momencie głosowania na konklawe

"Chciałbym biednego kościoła, kościoła dla biednych" - tłumaczył papież.

run

fot. EPA/PAP

Warto poczytać

 1. 1270londonas 14.08.2018

  Premier May potępiła "szokujący" atak terrorystyczny pod parlamentem

  Brytyjska premier Theresa May określiła wtorkowy atak terrorystyczny pod parlamentem w Londynie jako "szokujący", podkreślając jednak, że zamachowcom nigdy nie uda się podzielić Brytyjczyków. Policja potwierdziła, że traktuje zajście jako akt terroru.

 2. 1270genoa 14.08.2018

  35 ofiar katastrofy wiaduktu we Włoszech

  Do 35 wzrosła liczba ofiar zawalenia się we wtorek wiaduktu na autostradzie w Genui na północy Włoch. Ten nowy bilans podała Ansa, powołując się na strażaków pracujących na miejscu. Wcześniej szef MSW Matteo Salvini mówił o ok. 30 ofiarach śmiertelnych.

 3. zbrodnia-zgwalcenia-14082018 14.08.2018

  Skandal w Wielkiej Brytanii. Działaczka Partii Pracy uważa, że ofiary zgwałcenia powinny „się zamknąć. W imię różnorodności”

  Działaczka brytyjskiej Partii Pracy Naz Shah wywołała prawdziwy skandal na Wyspach Brytyjskich. Wszystko za sprawą polubienia i udostępnienia tweeta, który wzywał ofiary zgwałceń i przemocy dokonanych przez muzułmańskie gangi do „zamknięcia się”

 4. 1270syskryminacja 14.08.2018

  Tak dyskryminują fenimistki. I gdzie tu równouprawnienie?

  Osoba udająca się na urlop nie może narzekać na brak potencjalnych miejsc, w których można się zatrzymać. Tysiące hoteli, hosteli i kurortów rywalizują na wszelkie możliwe sposoby o nowych klientów

 5. szwecja14082018 14.08.2018

  Gangi podpalają samochody w Szwecji. Spłonęło blisko 90 aut [WIDEO]

  Co najmniej 88 samochodów podpaliły w nocy z poniedziałku na wtorek w Goeteborgu na południowym zachodzie Szwecji grupy zamaskowanych i ubranych na czarno młodych ludzi - poinformowały szwedzkie media.

 6. isis14082018 14.08.2018

  ONZ: Państwo Islamskie nadal silne. Jeszcze do kilkudziesięciu tysięcy bojowników w Syrii i Iraku

  Mimo militarnych niepowodzeń, dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS) ma jeszcze w Syrii i Iraku od 20 tys. do 30 tys. bojowników, rozmieszczonych mniej więcej po równo w obu tych krajach - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu ONZ.

 7. 1270sencow 13.08.2018

  Ponad sto znanych osobistości wzywa Rosję do uwolnienia Sencowa

  Ponad sto znanych osobistości z Francji i ze świata, w tym francuska minister kultury Francoise Nyssen i reżyser Jean-Luc Godard, wystosowało w poniedziałek na łamach dziennika "Le Monde" apel do władz Rosji o uwolnienie ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa.

 8. 1270paniania 13.08.2018

  Brutalny atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Dostała za to, że jest z Polski!

  Kolejny rasistowski atak na naszą rodaczkę za granicą. Tym razem jego ofiarą padła mieszkająca w miasteczku Tipton pod Birmingam Ania Maria Serafin Podolska. Kobieta podzieliła się swoją opowieścią na Facebooku

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook