Jedynie prawda jest ciekawa


Papież dziękuje za pomoc uchodźcom z Birmy: Dokonano tego przy niemałym poświęceniu

30.11.2017
Papiez30112017
Papież dziękuje za pomoc uchodźcom z Birmy: Dokonano tego przy niemałym poświęceniu

Papież Franciszek, który rozpoczął w czwartek wizytę w Bangladeszu, podziękował władzom kraju za udzielenie pomocy "uchodźcom ze stanu Rakhine" w Birmie. Tak odniósł się do ucieczki przedstawicieli prześladowanej muzułmańskiej mniejszości etnicznej Rohingja.

W wystąpieniu w stolicy Bangladeszu, Dhace, papież nie użył nazwy tej grupy etnicznej. Apelowali o to wcześniej przedstawiciele Kościoła w obu krajach, argumentując, że należy uniknąć zaognienia sytuacji i nie wywoływać gwałtownych reakcji przedstawicieli buddyjskich ugrupowań nacjonalistycznych.

Franciszek zwracając się do przedstawicieli władz powiedział w Pałacu Prezydenckim: "W minionych miesiącach duch ofiarności i solidarności, będący cechą charakterystyczną społeczeństwa Bangladeszu, dostrzeżono bardzo wyraźnie w jego humanitarnym zapale na rzecz tłumnie przybywających uchodźców ze stanu Rakhine, którym zapewniono tymczasowe schronienie i podstawowe potrzeby życiowe".

- Dokonano tego przy niemałym poświęceniu, na oczach całego świata - dodał papież, który przybył do Bangladeszu po zakończeniu wizyty w Birmie.

- Nikt z nas nie może nie zdawać sobie sprawy z powagi sytuacji, niezbędnych ogromnych kosztów ludzkiego cierpienia i złych warunków życia wielu naszych braci i sióstr, z których większość to kobiety i dzieci, stłoczeni w obozach dla uchodźców - podkreślił.

- Trzeba, aby wspólnota międzynarodowa podjęła zdecydowane kroki w odniesieniu do tego poważnego kryzysu, nie tylko pracując na rzecz rozwiązania problemów politycznych, które doprowadziły do masowego przesiedlenia ludności, ale również zapewniając natychmiastową pomoc materialną dla Bangladeszu w jego wysiłkach zmierzających do skutecznego reagowania na pilne potrzeby humanitarne - zaapelował.

Franciszek podkreślił też: "Jestem tutaj podążając śladami dwóch moich poprzedników, papieża Pawła VI i papieża Jana Pawła II, aby modlić się z moimi braćmi i siostrami katolikami oraz przekazać im orędzie miłości i wsparcia".

Zapewnił, że kraj ten zawsze zajmował szczególne miejsce w sercu papieży, którzy od początku wyrażali solidarność z jego mieszkańcami, pragnąc im towarzyszyć w przezwyciężaniu trudności i wspierali ich w budowie państwa i rozwoju.

Papież położył nacisk na to, że choć przybył przede wszystkim do wspólnoty katolickiej, to za bardzo ważne uważa swe piątkowe spotkanie ekumeniczne i religijne. Z przywódcami religijnymi "będziemy się modlili o pokój i stanowczo potwierdzimy nasze zaangażowanie w działania na jego rzecz" - zaznaczył.

Franciszek zwrócił uwagę na klimat dialogu międzyreligijnego w Bangladeszu i ocenił: "W świecie, w którym religia jest często - skandalicznie - wykorzystywana do pogłębiania podziałów, tego rodzaju świadectwo jej mocy pojednania i jednoczenia jest wyjątkowo konieczne".

Przypomniał reakcje oburzenia na zeszłoroczny atak terrorystyczny w Dhace i orędzie władz religijnych kraju, które oświadczyły wtedy, że nigdy nie można powoływać się na imię Boga, aby usprawiedliwiać nienawiść i przemoc wobec innych ludzi.

Prezydent Bangladeszu Abdul Hamid w swym wystąpieniu przypomniał, że rząd jego kraju udzielił schronienia "milionowi Rohingjów wygnanych" z Rakhine. Wyraził też uznanie z powodu "godnego podziwu stanowiska" papieża na rzecz "prześladowanych Rohingjów i żarliwego głosu przeciwko tej brutalności". - Daje to nadzieję na rozwiązanie kryzysu - dodał.

- Bliskość Waszej Świątobliwości z nimi, prośba o pomoc dla nich i zapewnienie im pełni praw przyznaje wspólnocie międzynarodowej obowiązek szybkiego i szczerego działania - powiedział prezydent Hamid.

Papież będzie przebywał w Bangladeszu do soboty.

PAP


Warto poczytać

 1. merkel31012018 21.09.2018

  To będzie koniec rządów Angeli Merkel? Rządowa afera może doprowadzić do rozpadu jej rządu

  Blisko połowa Niemców opowiada się za opcją rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Powodem takiego przekonania wśród obywateli zachodniego sąsiada Polski jest trwający w Niemczech spór dotyczący dymisji szefa kontrwywiadu BfV

 2. kavanaugh21092018 21.09.2018

  Sędzia niesłusznie oskarżony o próbę gwałtu? Coraz więcej na to wskazuje

  Oskarżenie o próbę gwałtu, jakie wysnuto pod adresem nominata Trumpa do Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha, zaczyna się rozłazić w szwach. Jeden z kluczowych świadków, koleżanka z klasy rzekomej ofiary, wycofała swoje zeznanie.

 3. jourova20092018 20.09.2018

  „Moja cierpliwość się skończyła”. KE stawia ostre ultimatum Facebookowi

  Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji przed końcem 2018 roku, w przeciwnym razie grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

 4. smolensk20092018 20.09.2018

  „Polska naruszyła prawa człowieka”. Zapadł wyrok w sprawie ekshumacji smoleńskich

  Polska naruszyła art. 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przeprowadzając bez zgody bliskich ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej – taka decyzja zapadła dzisiaj w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 5. chorrosja20092018 20.09.2018

  Wojna kulturowa? Na Ukrainie zakazane rosyjskie piosenki i filmy

  Rada obwodowa we Lwowie wprowadziła zakaz publicznego rozpowszechniania rosyjskojęzycznych utworów muzycznych i filmowych, który ma obowiązywać do czasu zakończenia okupacji terytoriów Ukrainy na wschodzie kraju i zwrotu Krymu - poinformowały w środę media.

 6. timmersmans-19092018 19.09.2018

  Dobra wiadomość dla Polski. Komisja Europejska wstrzymała decyzję o skierowaniu skargi przeciwko RP

  Pomimo wszelkich zapowiedzi, podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej nie podjęto decyzji o skierowaniu pozwu przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE. Sprawa dotyczy reform Sądu Najwyższego wprowadzonych do polskiego porządku prawnego

Wiadomości z kraju

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook