Jedynie prawda jest ciekawa


Papież: Dając jałmużnę nie osądzaj

09.04.2016

Papież Franciszek powiedział w sobotę wiernym podczas audiencji generalnej, że jałmużna powinna być zawsze gestem miłości i troski. Apelował, by dając jałmużnę nie osądzać tego, kto ją otrzymuje.

W czasie nadzwyczajnej sobotniej audiencji generalnej, jaka organizowana jest raz w miesiącu w Roku Świętym, papież tłumaczył, że słowo "jałmużna" pochodzi z greckiego i oznacza "miłosierdzie". "Może wydawać się rzeczą łatwą dawanie jałmużny, ale musimy uważać, aby nie pozbawić tego gestu wielkiej wymowy, jaki posiada" - mówił Franciszek. 

Jak dodał, "jałmużna powinna nieść z sobą całe bogactwo miłosierdzia". Jej celem - podkreślił - jest to, by "przynieść ulgę temu, kto jej potrzebuje". Papież przypomniał, że obowiązek jałmużny jak tak stary, jak Biblia. Następnie zauważył, że jest tam też cenna wskazówka: "Chętnie mu udziel, niech serce twe nie boleje, że dajesz". "To nie może być ciężar ani utrapienie, z którego trzeba się szybko uwolnić" - wyjaśniał. Stwierdził też: "Ilu ludzi usprawiedliwia się mówiąc: +mam dać jałmużnę komuś, kto pójdzie kupić wino, żeby się upić?+. Ale skoro on się upija, to dlatego, że nie ma innej drogi. A ty co sam robisz po kryjomu, kiedy nikt nie widzi?". "I ty jesteś sędzią tego biednego człowieka, który prosi cię o monetę na szklankę wina?" - pytał Franciszek. 

"Pan Jezus w Ewangelii przestrzega nas, byśmy przypadkiem nie dawali jałmużny, by być chwalonymi i podziwianymi przez ludzi z powodu naszej hojności. Nie możemy też utożsamiać gestu pomocy jedynie z rzuceniem w pośpiechu monety, bez spojrzenia na osobę, bez zatrzymania się, by z nią porozmawiać i zrozumieć, czego ona rzeczywiście potrzebuje" - powiedział. Zachęcał wiernych: "Niech dawana przez nas jałmużna będzie zawsze gestem miłości i uwagi skupionej na tych, którzy się do nas zbliżają i proszą o pomoc, gestem dokonanym w ukryciu, gdzie tylko Bóg widzi i oceni wartość naszego czynu". W audiencji uczestniczyło 40 tysięcy wiernych.

Papież Franciszek odwiedzi w czerwcu Armenię, a na przełomie września i października Gruzję i Azerbejdżan - ogłosił w sobotę Watykan. Watykański rzecznik ks. Federico Lombardi poinformował dziennikarzy, że w Armenii Franciszek będzie w dniach od 24 do 26 czerwca, a w Gruzji i Azerbejdżanie od 30 września do 2 października. Do podróży do Armenii dojdzie na miesiąc przed wizytą Franciszka w Polsce. Papież odwiedzi Armenię rok po obchodach setnej rocznicy rzezi setek tysięcy Ormian dokonanych przez wojska tureckie. Franciszek przewodniczył w kwietniu 2015 roku w Watykanie uroczystej mszy upamiętniającej te tragiczne wydarzenia. 

Przytoczył wtedy słowa Jana Pawła II o tym, że rzeź Ormian w 1915 roku była "pierwszym ludobójstwem XX wieku". Na tym tle doszło wtedy do napięć dyplomatycznych między Watykanem a Turcją, która sprzeciwia się używaniu określenia "ludobójstwo". Władze w Ankarze uznały, że słowa Franciszka są "bezpodstawne" i "odbiegające od rzeczywistości historycznej". Wszystkie trzy kraje odwiedził Jan Paweł II.

kk/PAP

[fot. EPA/ETTORE FERRARI]

Warto poczytać

 1. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

 2. pozar16082018 16.08.2018

  W Kanadzie ogłoszono stan wyjątkowy. Ponad pół tysiąca pożarów

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił w środę stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę odnotowuje się obecnie na 566. Władze prowincji zarządziły ewakuację ponad 3 tys. osób.

 3. niemcy15082018 15.08.2018

  Niemcy przyjęli projekt ustawy o „trzeciej płci”. To wyraz „uznania dla różnorodności”

  Rząd Niemiec przyjął w środę projekt ustawy, wprowadzającej "trzecią płeć", obok męskiej i żeńskiej.

 4. denmark15082018 15.08.2018

  Duńczycy budują ogrodzenie na granicy z Niemcami. Ma chronić przed groźną chorobą

  Dania planuje postawienie 70-kilometrowego ogrodzenia wzdłuż granicy z Niemcami, chcąc w ten sposób uniemożliwić przedostawanie się dzików na duńskie terytorium

 5. germany29042018 15.08.2018

  Niemcy wydalili groźnego islamistę do Tunezji. Sąd nakazał sprowadzenie go z powrotem

  Na mocy decyzji Wyższego Sądu Administracyjnego (OVG) Północnej Nadrenii-Westfalii tamtejsze miasto Bochum musi sprowadzić z powrotem do Niemiec wydalonego islamistę Samiego A.

 6. niemcylas15082018 15.08.2018

  Trwa masowa wycinka Lasu Bawarskiego. „Ponad połowa drzewostanu zagrożona jest przez korniki”

  Harwestery na masową skalę wycinają właśnie ogromne połacie lasów naszego zachodniego sąsiada

 7. 1270wielkadefilada222 15.08.2018

  Andrzej Duda: My Polacy zwyciężyliśmy! Dziś patrzymy z dumą na tamten czas.

  Prezydent Andrzej Duda w pięknym przemówieniu do żołnierzy i narodu.

 8. 1270bykownia 15.08.2018

  Na cmentarzach w Kijowie uhonorowano polskich żołnierzy

  W święto Wojska Polskiego dyplomaci i polska społeczność Kijowa złożyli w środę hołd żołnierzom, spoczywającym na nekropoliach stolicy Ukrainy: w Bykowni oraz na cmentarzu Bajkowa i w dzielnicy Darnica

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook