Jedynie prawda jest ciekawa


Papież chwali włoski most humanitarny

06.03.2016

Papież Franciszek z uznaniem wypowiedział się o włoskiej inicjatywie mostu humanitarnego, dzięki któremu do Rzymu przyleciało około 100 uchodźców z Syrii. Ten program pomocy, dodał podczas spotkania z wiernymi w Watykanie, łączy solidarność i bezpieczeństwo.

Zwracając się do tysięcy ludzi zebranych w niedzielę w południe na modlitwie Anioł Pański papież powiedział: "Jako konkretny znak zaangażowania na rzecz pokoju i życia chciałbym wskazać inicjatywę korytarzy humanitarnych dla uchodźców, zainaugurowaną niedawno we Włoszech". 

"Ten pilotażowy program - mówił Franciszek - umożliwia niesienie pomocy ludziom, którzy uciekają przed wojną i przemocą; tak, jak stu uchodźcom już przewiezionym do Włoch, wśród których są chore dzieci, osoby niepełnosprawne, wdowy wojenne z dziećmi, starcy". 

"Raduje mnie to, że inicjatywa ta jest ekumeniczna" - podkreślił papież przypominając, że jest ona rezultatem porozumienia zawartego przez katolicką Wspólnotę Świętego Idziego z Rzymu, federację włoskich kościołów ewangelickich, waldensów oraz metodystów. 

29 lutego do Rzymu dzięki pomocy włoskiego rządu przyleciały 24 syryjskie rodziny, wśród których jest 41 osób nieletnich. Wszyscy przebywali dotąd w obozie dla uchodźców w Libanie. Syryjczycy zostali rozmieszczeni w pięciu włoskich regionach. Porozumienie przewiduje, że w ciągu dwóch lat sprowadzonych zostanie około tysiąc osób. 

W czasie spotkania z wiernymi Franciszek mówił też o piątkowym ataku w mieście Aden w Jemenie na dom opieki dla ludzi starszych prowadzony przez zgromadzenie błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty. Zginęło w nim 16 osób, wśród nich cztery zakonnice ze zgromadzenia Misjonarek Miłości. Ofiary ataku papież nazwał współczesnymi "męczennikami", a zabite zakonnice określił jako "męczennice miłości". 

Franciszek wyraził bliskość z Misjonarkami Miłości z powodu głębokiej żałoby, jaka je dotknęła. "Modlę się za nie i za inne osoby zabite w ataku oraz za ich rodziny. To są dzisiejsi męczennicy, którzy nie trafiają na pierwsze strony gazet, bo nie uważa się tego za wiadomość" - powiedział Franciszek. 

Dodał: "Oni oddają krew za Kościół. To ofiary ataku ze strony tych, którzy ich zabili, ale także ofiary obojętności, globalizacji obojętności". Zdaniem papieża jest to przejaw mentalności, zgodnie z którą "nikogo to nie obchodzi". 

Żegnając się z wiernymi papież powiedział, że w niedzielę po południu razem ze swymi współpracownikami z Kurii Rzymskiej rozpoczyna sześciodniowe rekolekcje wielkopostne. Czas ten spędzi w domu rekolekcyjnym w podrzymskim miasteczku Ariccia. Podobnie, jak w poprzednich latach Franciszek pojedzie tam autokarem z kardynałami i biskupami. 

Do piątku zawieszone zostają audiencje i wszelkie spotkania z udziałem papieża.

kk/PAP

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270zadworze 18.08.2018

  W Zadwórzu pod Lwowem oddano hołd bohaterom bitwy z 1920 r., zwanej polskimi Termopilami

  Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli walkę z wielokrotnie silniejszą konnicą Siemiona Budionnego, oddano w sobotę hołd w Zadwórzu koło Lwowa. Uroczystość z udziałem m.in. weteranów II wojny światowej i opozycjonistów PRL-u odbyła się przy mogiłach żołnierzy.

 2. 1270putinnaslubie 18.08.2018

  Szefowa austriackiego MSZ zaprosiła na ślub... Putina

  Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. Po uroczystości udał się do Niemiec na spotkanie z kanclerz Angelą Merkel.

 3. 1270kofiannan 18.08.2018

  Zmarł Kofi Annan - b. sekretarz generalny ONZ, laureat pokojowego Nobla

  W wieku 80 lat po krótkiej chorobie zmarł w sobotę ghański polityk Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ i laureat Pokojowej Nagrody Nobla - poinformowała założona przez niego fundacja wraz z rodziną zmarłego.

 4. Genua-wiadukt-18082018 18.08.2018

  Tragiczne statystyki z Genui. Aż 41 ofiar zawalenia się wiaduktu

  Do 41 wzrosła liczba ofiar zawalenia się wiaduktu w Genui na północy Włoch. W sobotę rano ratownicy i strażacy przeczesujący rumowisko odnaleźli wrak samochodu, w którym znajdowały się ciała trzyosobowej rodziny: matki, ojca i 9-letniej dziewczynki

 5. atak-na-Polakow-18082018 18.08.2018

  Imigrant zaatakował Polaków bo nie dali mu pieniędzy. Szybko pożałował swojej decyzji

  O tym, że z Polakami się nie zadziera, przekonał się nie dawno pewien czarnoskóry mężczyzna, który bardzo szybko pożałował swojej decyzji o ich zaatakowaniu

 6. 1270dudaaustralia 17.08.2018

  Para prezydencka przyleciała do Melbourne; w sobotę początek wizyty w Australii

  Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w piątek późnym wieczorem miejscowego czasu przylecieli do Melbourne; to pierwsze z trzech australijskich miast, które prezydent odwiedzi podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Para prezydencka uda się następnie do Nowej Zelandii.

 7. londyn06042018 17.08.2018

  Przestępca miał pecha. Chciał oblać kwasem Polaków

  Pewien młody mężczyzna chciał pieniędzy od jednego z klientów supermarketu we wschodnim Londynie. Gdy usłyszał odmowę wyciągnął z kieszeni butelkę z kwasem. Miał jednak pecha – trafił na Polaków

 8. isismil16082018 16.08.2018

  Podróżowali po świecie by udowodnić, że ludzie są dobrzy. Zostali zabici przez ISIS

  Dwudziestoparoletni Jay Austin wiódł życie, jakiego wiele osób mu zazdrościło

Wiadomości z kraju

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook