Jedynie prawda jest ciekawa


Palestyna w Trybunale

01.04.2015

Palestyna chce sądzić izraelskie zbrodnie. Liczy, że umożliwi jej to członkostwo w Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Autonomia Palestyńska formalnie została członkiem Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w ramach kampanii wywierania presji międzynarodowej na Izrael i osądzenia izraelskich przywódców. Autonomia stała się 123. członkiem Trybunału w Hadze.

Skromna uroczystość odbyła się za zamkniętymi drzwiami. Palestyński minister spraw zagranicznych Riad al-Malki otrzymał symboliczną kopię Statusu Rzymskiego, czyli traktatu założycielskiego trybunału.

Komentatorzy zwracają uwagę, że przystąpienie do MTK nastąpiło w chwili, gdy powrót do rozmów izraelsko-palestyńskich na temat palestyńskiej państwowości jest postrzegany jako bardzo mało prawdopodobny po zwycięstwie Benjamina Netanjahu w niedawnych wyborach parlamentarnych w Izraelu i ostrej retoryce z kampanii.

Izrael nie jest członkiem MTK, ale izraelscy dowódcy wojskowi i przywódcy polityczni będą mogli teraz mieć postawione zarzuty, jeśli będą podejrzewani o popełnienie zbrodni na palestyńskim terytorium.

Przystąpienie Palestyńczyków do MTK jest kolejnym krokiem sądowej i dyplomatycznej konfrontacji rozpoczętej w 2014 roku przez palestyńskie władze. Po odrzuceniu pod koniec 2014 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ projektu rezolucji w sprawie zakończenia w ciągu trzech lat izraelskiej okupacji, Palestyńczycy postanowili przystąpić do MTK. Trybunał ten zajmuje się sądzeniem podejrzanych o akty ludobójstwa, zbrodnie przeciwko ludzkości i zbrodnie wojenne.

Jednocześnie palestyński prezydent Mahmud Abbas wysłał do MTK dokument upoważniający prokurator Fatou Bensoudę do wszczęcia śledztwa w sprawie domniemanych zbrodni popełnianych przez Izrael na palestyńskich terytoriach od 13 czerwca 2014 roku.

Organizacja Human Rights Watch z zadowoleniem przyjęła przystąpienie Palestyńczyków do haskiego trybunału i podkreśliła, że od prokurator zależy teraz stwierdzenie, czy zebrany materiał dowodowy uzasadnia wszczęcie śledztwa na pełną skalę.

Poza zeszłorocznym konfliktem w Strefie Gazy prokurator może także zbadać kwestię izraelskich osiedli na okupowanych terytoriach, uznawanych przez społeczność międzynarodową za nielegalne. Od 1967 roku na terytoriach palestyńskich zamieszkało ponad 550 tys. osadników żydowskich.

TK,PAP

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 2. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 3. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 4. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 5. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

 6. 1270riodiler 20.08.2018

  Obława na narkodilerów w Rio de Janeiro

  Co najmniej 14 osób zginęło w poniedziałek w operacjach policji i wojska wymierzonych w handlarzy narkotyków w fawelach Rio de Janeiro i pobliskim mieście Niteroi - poinformowała brazylijska armia i media. Liczba ofiar może wzrosnąć.

 7. Papiez08042018 20.08.2018

  "Rany nie przedawniają się". Papież wyraził skruchę za pedofilię w Kościele

  W liście do wiernych na temat pedofilii w Kościele papież Franciszek napisał, że "nigdy nie będzie dość proszenia o przebaczenie i prób naprawienia wyrządzonych szkód". Czyny te nazwał "potwornościami" i wyraził skruchę za błędy i zaniedbania Kościoła.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook