Jedynie prawda jest ciekawa


Ostrzegają przed Brexitem

10.05.2016

Byli politycy USA i byli szefowie NATO przestrzegają Londyn przed Brexitem.

Byli amerykańscy politycy, m. in. ministrowie obrony i sekretarze stanu, oraz byli szefowie NATO przestrzegają Wielką Brytanię przed wychodzeniem z Unii Europejskiej, pisząc w tej sprawie listy zamieszczone we wtorek na łamach dwóch dużych brytyjskich gazet. 


W liście do dziennika "The Times", podpisanym m.in. przez b. sekretarzy stanu USA Madeleine Albright i George'a Schultza oraz b. szefa CIA Leona Panettę, podkreślono, że "pozycja i wpływy Zjednoczonego Królestwa na świecie zmalałyby, a Europa zostałaby niebezpiecznie osłabiona", gdyby w referendum 23 czerwca Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE.

W liście zamieszczonym na łamach "The Telegrapha" pięciu byłych szefów NATO, w tym lord Peter Carrington, ostatni żyjący członek rządu Winstona Churchilla z lat 1951-1955, ostrzega, że Brexit byłby "bardzo niepokojący". List podpisali: były hiszpański minister spraw zagranicznych Javier Solana, b. brytyjski minister obrony George Robertson, były szef dyplomacji Holandii Jaap De Hoop i b. premier Danii Anders Fogh Rasmussen.

"Jako byli sekretarze generalni NATO śledzimy brytyjską debatę ws. UE uważnie i z rosnącym zaniepokojeniem. Biorąc pod uwagę skalę i zakres wyzwań dla pokoju i stabilności, przed którymi wspólnie stoimy, społeczność euroatlantycka potrzebuje aktywnego i zaangażowanego Zjednoczonego Królestwa" - piszą sygnatariusze.

W liście podkreślono, że "w takim okresie globalnej niestabilności i kiedy NATO próbuje umocnić swą rolę w Europie Wschodniej, zakończenie przez Zjednoczone Królestwo członkostwa w Unii Europejskiej byłoby bardzo niepokojące". Zaakcentowano też, że „Brexit niewątpliwie prowadziłby do utraty brytyjskich wpływów, podważał NATO i byłby na rękę wrogom Zachodu".

W liście do "The Timesa" przedstawiciele wszystkich rządów USA w ostatnich 40 latach - 13 byłych amerykańskich sekretarzy stanu, ministrów obrony i doradców ds. bezpieczeństwa narodowego - ostrzegają, że W. Brytania nie może liczyć na to, iż jej "specjalne relacje" ze Stanami Zjednoczonymi zrekompensują jej utratę globalnych wpływów, jaką spowodowałoby wyjście z UE - „unii 28 krajów, z 500 milionami mieszkańców, która jest największym blokiem ekonomicznym na świecie".

Sygnatariusze wyrażają też przekonanie, że "Europa zostałaby niebezpiecznie osłabiona", gdyby W. Brytania opuściła UE.

"The Times" wyraża przekonanie, że "interwencja Waszyngtonu podsyci spór o to, czy Brytania byłaby bezpieczniejsza, czy bardziej narażona poza UE".


Fot. [freeimages.com]


(PAP)/tp


Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 6. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 7. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook