Jedynie prawda jest ciekawa


Ostatnia kadencja Putina

21.02.2017

Rosyjskie media zapowiadają ostatnią kadencję prezydencką Władimira Putina. "Podczas wyborów prezydenckich w 2018 roku Kreml postawi na frekwencję i wyższy niż kiedykolwiek wynik Władimira Putina przy wyborze na kolejną kadencję, która tym razem będzie ostatnia" - piszą we wtorek, powołując się na źródła na Kremlu, rosyjskie dzienniki.

Podczas wyborów prezydenckich w 2018 roku Kreml postawi na frekwencję i wyższy niż kiedykolwiek wynik Władimira Putina przy wyborze na kolejną kadencję, która tym razem będzie ostatnia - piszą we wtorek, powołując się na źródła na Kremlu, rosyjskie dzienniki. Prasa powołuje się na źródła na Kremlu zaznajomione z przebiegiem dyskusji eksperckich w administracji (kancelarii) prezydenta Rosji.

"Wszyscy wychodzą z założenia, że szef (Putin) pójdzie na wybory i wszyscy rozumieją, że będzie to jego ostatnia kadencja. Nie będzie on niczego zmieniać na swoją korzyść w celu pozostania u władzy po 2024 roku", czyli po zakończeniu przyszłej kadencji - cytuje kremlowskie źródło gazeta "RBK". Rozmówca gazety twierdzi, że wybory w 2018 roku będą "jakby nie wyborami, lecz referendum zaufania" wobec Putina.

Również dziennik "Wiedomosti" cytując źródła na Kremlu relacjonuje, że wybory mają przebiec według modelu "referendum zaufania dla lidera narodowego". Problemem wyborów, które nastąpią za rok jest to, by "u ludzi nie pojawiło się wrażenie, że nie ma po co chodzić na wybory, skoro i tak prezydent wybrany zostanie na kolejną kadencję" - piszą "Wiedomosti".

Jak relacjonują dzienniki, na Kremlu uważa się obecnie, że wysoki procent głosów dla Putina przy niskiej frekwencji będzie złym scenariuszem przyszłej elekcji. "Władze mają zamiar rozwiązać dwa zadania: procent głosów oddanych na Putina powinien być wyższy niż podczas wszystkich poprzednich wyborów, w których brał on udział. Bardziej znacząca powinna być także absolutna większość obywateli Rosji, którzy zagłosowali na +przywódcę narodowego+" - wyjaśnia "Moskowskij Komsomolec". Sposobem na podniesienie frekwencji może być, jak podaje "Kommiersant", uproszczenie procedury głosowania poza miejscem stałego zamieszkania, czy dwukrotne zwiększenie liczby komisji wyborczych. Na wybory prezydenckie w 2018 roku władze nie będą wysuwały kandydatów "sztucznych", czyli takich, których zadaniem nie jest wygrana, a zwiększenie zainteresowania wyborami w społeczeństwie - twierdzi "MK".

Jak zapowiadają cytowane przez prasę źródła, nie jest przewidziany udział w wyścigu prezydenckim takiego opozycyjnego kandydata jak Aleksiej Nawalny. Zarazem - zapowiada "MK" - władze zamierzają zwrócić uwagę na tę część rosyjskiego społeczeństwa, którą określa się jako liberalną. Choć Rosjanie nie są obecnie rozczarowani ani kursem "ostrzejszej obrony interesów narodowych" ani polityką konfrontacji z Zachodem, to Putin w wyborach w 2018 roku powinien wystąpić z "nowymi ideami" - relacjonuje dziennik. Chodzi o "konkretny plan reform, który (Putin) ma zamiar zrealizować podczas swojej finałowej kadencji prezydenckiej". W komentarzu dla "RBK" politolog Konstantin Kostin ze zbliżonej do Kremla Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego tłumaczy, że wysoki wynik jest Putinowi potrzebny ze względu na cele, jakie mają być realizowane po wyborach: "przygotowanie do przekazania władzy i do zmiany struktury gospodarki". Zdaniem tego eksperta Putinowi potrzebna jest nie zwykła legitymizacja dla niego jako dla przywódcy politycznego, a jako dla "działacza państwowego".

Z oceną, że w kontekście ostatniej kadencji prezydenckiej liczy się wysoki wynik wraz z wysoką frekwencją zgadza się politolog Konstantin Kałaczew. "Putin widzi siebie w historii i z tego punktu widzenia na pewno ważne jest pokazanie trendu rosnącego w porównaniu z wynikami wcześniejszych wyborów. Odchodzić trzeba również przy trendzie wznoszącym" - podsumowuje ekspert. "RBK" wyjaśnia, że jeśli Putin w 2018 roku zostanie ponownie wybrany, to po raz kolejny będzie mógł kandydować dopiero sześć lat po zakończeniu kadencji, tj. w 2030 roku. Konstytucja nie pozwalała mu bowiem na ubieganie się o trzecią kadencję z rzędu. Putin był już w takiej sytuacji po dwóch kadencjach prezydenckich w 2008 roku.

Na następcę wskazał wówczas swojego zausznika Dmitrija Miedwiediewa. Analitycy od początku prognozowali, że Miedwiediew będzie jedynie strażnikiem kremlowskiego tronu i że Putin w 2012 roku zechce wrócić na Kreml. Tak też się stało. W 2030 roku Putin będzie miał 77 lat.

[fot.pixabay.com]
MW/PAP


Warto poczytać

 1. auschwitz27012018 22.08.2018

  Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech: „Mówienie o polskich obozach śmierci to przejaw wolności słowa”

  Wyrok sądu w Krakowie - uznający, że niemiecka telewizja ZDF musi w określony sposób przeprosić na swojej stronie internetowej za użycie zwrotu "polskie obozy zagłady" - nie może być egzekwowany w RFN - uznał niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (BGH).

 2. trump11042018 21.08.2018

  Ogromne kłopoty Donalda Trumpa. Jego prawnik oddał się w ręce FBI

  Były osobisty prawnik Donalda Trumpa Michael Cohen oddał się we wtorek w ręce FBI - podała telewizja CNN.

 3. CelesteAyala21082018 21.08.2018

  Policjantka okrzyknięta bohaterką. Nakarmiła piersią porzucone dziecko

  To zdjęcie podbija internet. Celeste Ayala pełniąc służbę w szpitalu w Buenos Aires nakarmiła własną piersią porzucone i zaniedbane niemowle. Młoda policjantka została okrzyknięta bohaterką.

 4. 1270ilsamijk 21.08.2018

  Dyrektor przedszkola przebrał dzieci za bojowników ISIS

  Indonezja, największe państwo muzułmańskie na świecie, ma ogromny problem z Państwem Islamskim. Jego „bojownicy” mają swoje komórki w każdej prowincji i regularnie dokonują ataków terrorystycznych na mieszkańców

 5. szahidapas21082018 21.08.2018

  W zamachach w Czeczeni brały udział dzieci. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie

  W Czeczenii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej, doszło w poniedziałek do czterech ataków na policję - podają rosyjskie media. W ich wyniku zginął jeden funkcjonariusz, a kilku zostało rannych.

 6. trump21082018 21.08.2018

  „Lubię go, on mnie lubi”. Trump chciałby ponownie spotkać się z Kim Dzong Unem

  W poniedziałkowym wywiadzie dla agencji Reuters prezydent USA Donald Trump powiedział, że "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, aby ponownie rozmawiać o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

 7. 1270sencow 21.08.2018

  To już setny dzień głodówki. Stan zdrowia Sencowa jest bardzo zły

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy ponownie zażądało od władz Rosji uwolnienia reżysera Ołeha Sencowa, który prowadzi głodówkę w kolonii karnej na rosyjskiej dalekiej północy. We wtorek mija setny dzień jego protestu.

 8. police24072018 21.08.2018

  Dwie Polki brutalnie zaatakowane w Londynie. Są w stanie krytycznym

  Dwie Polki w wieku 30 i 64 lat, zaatakowane w Londynie przez 27-letniego mężczyznę, który wielokrotnie uderzył je młotkiem, trafiły w niedzielę w stanie krytycznym do szpitali. Policja zatrzymała sprawcę napaści.

CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook